Vláda může vyhrát hrozící arbitráž s firmou Bauhaus, tvrdí ekologové
Vratislav DostálKabinet Petra Nečase může podle ekologických organizací vyhrát případnou dvoumiliardovou arbitráž se společností Bauhaus. Ekologové proto zaslali premiérovi Petru Nečasovi otevřený dopis, ve kterém jeho vládě nabízejí pomocnou ruku.
Vláda může vyhrát hrozící dvoumiliardovou arbitráž s firmou Bauhaus. Alespoň to tvrdí ekologické organizace, které proto nabízejí Nečasově vládě pomoc. V otevřeném dopise to napsaly premiéru Petru Nečasovi, místopředsedovi vlády Karlu Schwarzenbergovi a místopředsedkyni kabinetu Karolíně Peake.
Ekologové tak reagovali na záměr firmy Bauhaus žalovat český stát ve věci investice do prodejny v Brně-Ivanovicích. Hypermarket byl totiž podle ekologů postaven na základě pokoutně vydaného stavebního certifikátu. Ten nyní přezkoumává soud, neboť stavebník využil chyby v zákoně a obešel své sousedy a sousedky. Do rozsudku přitom nesmí Bauhaus prodejnu otevřít.
Pokud firma Bauhaus nicméně splní svoje hrozby, bude Česká republika čelit až dvoumiliardové arbitráži. Ekologové proto nabízejí vládě pomoc.
„Máme zdokumentovaná četná porušení zákonů ze strany Bauhausu, najatých developerských firem a inspektora Teigisera a pomůžeme prokázat, že firma nemá na odškodnění od státu nárok,“ uvedl Jiří Koželouh z ekologického hnutí Nesehnutí.
Podle ekologů navíc státu hrozí další žaloby za miliardy, a to dokud nedojde ke změně stavebního zákon. Ten současný totiž podle nich umožňuje, aby developeři velkých staveb obcházeli stavební povolení a místo něj si zaplatili za vydání stavebního certifikátu od takzvaného autorizovaného inspektora.
Pokud je pak certifikát vydán v rozporu s předpisy a státní orgány se postaví na odpor, mohou developeři využít nedostatku v zákoně a stát zažalovat. A to i přesto, že se sami stavbou dopustí protiprávního jednání.
„V České republice se rozmáhá výstavba s protizákonně vyhotovenými certifikáty, hrozí další miliardové arbitráže. Proto je třeba urychleně změnit stavební zákon, aby již utajené vydávání certifikátů nebylo možné. I v tomto vládě rádi pomůžeme,“ vysvětlila Petra Humlíčková, právní expertka z asociace neziskových organizací Zelený kruh.
Právě to se ostatně stalo i v případě brněnského Bauhausu, který podle ekologů od začátku provázely nezákonnosti. Od nedodržení limitů prodejní plochy v územním plánu, přes navezení zboží do nezkolaudované budovy až po nelegální vztyčení osvětlení budovy i parkoviště. Proti porušování předpisů zde přitom vystoupili místní lidé, část zastupitelstva i Nesehnutí.
„Od začátku jsme upozorňovali na porušování předpisů při přípravě projektu i samotné stavbě, ale místní stavební úřad ani brněnský magistrát nedokázaly vynutit nápravu,“ řekl k věci tehdejší i současný zastupitel Tomáš Bradáč (BEZPP).
Bauhaus totiž najal autorizovaného inspektora Milana Teigisera, který údajně potajmu vystavil certifikát. Aby se pak vyhnul námitkám, neoslovil sousedy a sousedky — a tím hrubě porušil stavební zákon. A ministerstvo pro místní rozvoj kvůli chybnému zákonu nedokázalo zajistit zrušení certifikátu.
O přezkoumání se postarali až místní občané a občanky a Nesehnutí, jenž prostřednictvím Advokátní kanceláře Šikola a partneři inspektora zažalovali. Soud následně uznal, že certifikát je podezřelý a uvalil na něj předběžné opatření. Zakázal tak otevření prodejny, kterou Bauhaus mezitím nechal na rychlo dostavět.