Kubice vyzval policejního prezidenta k rezignaci
Vratislav DostálMinistr vnitra Jan Kubice vyzval policejního prezidenta Petra Lessyho k rezignaci, a to kvůli připravované reformě policie. Lessy si vzal týden na rozmyšlenou, odchodu se nicméně brání. Podle ČSSD se opět ukazuje, že pravicové vlády politizují policii.
Ministr vnitra Jan Kubice vyzval v pondělí policejního prezidenta Petra Lessyho k rezignaci. Důvodem mají být jejich rozdílné názory na reformu policie. Informuje o tom čtvrteční vydání Lidových novin.
„Nejsem rád, že je informace venku, ale je to pravda. Pan policejní prezident předložil návrh na systematizaci prezidia. Mně došlo, že se naše cesty rozcházejí,“ uvedl pro Lidové noviny Kubice s tím, že vyzval Lessyho k rezignaci.
Při pondělním jednání se oba muži střetli kvůli postu náměstka pro strategie, který zastává Pavel Osvald. Ministrova poradní komise navrhla místo zrušit jako zbytečné. Lessy s tím ale nesouhlasí. Prý by raději sloučil posty náměstků pro trestní řízení a pro pořádkovou službu.
Zda ministrovu požadavku na rezignaci vyhoví, má Lessy oznámit příští týden v pondělí 5. prosince. Zatím ale odstoupit odmítá. „Pokud se rozcházíme v pohledu na vnitřní uspořádání policie, tak jde o odbornou diskuzi. Není to důvod k rezignaci," uvedl Lessy.
Podle stínového ministra vnitra sociálních demokratů Jeronýma Tejce se tak nyní opět ukazuje, že za vlády pravice dochází k politizaci policie.
„Od nástupu Topolánkovy vlády se stalo pravidlem, že nově jmenovaní ministři vnitra pravicových vlád, stupňují tlak na policejního prezidenta a následně dochází k jeho výměně. Společně s ním pak probíhají i personální změny na všech významných postech od náměstků policejního prezidenta až po ředitele celostátních útvarů, zejména protikorupčního,“ uvedl Tejc v tiském prohlášení.
Sociální demokraté pak považují tuto praxi za nepřijatelnou. „Už proto, že současný stav policie devastované tzv. reformami a nekoncepčními zásahy ministrů pravicových vlád vyžaduje spíše opačný přístup,“ vysvětlil stínový ministr vnitra opoziční ČSSD.
Tejc navíc nesouhlasí s důvody, jež stojí za Kubiceho výzvou k rezignaci policejního prezidenta. „Pokud bych hodnotil kvalitu předložených materiálů — tedy návrhů komise ministra vnitra a analýzy policejního prezidenta, musel bych se jednoznačně přiklonit k názorům a stanoviskům Petra Lessy,“ dodal Tejc.
„Odchod policejního prezidenta ze zástupných důvodů v kombinaci s návrhem rozpočtu 2012-2014 by nepochybně vedl k personálnímu i ekonomickému rozvalu policie, pod kterým by byl se svými předchůdci Radkem Johnem a Ivanem Langrem spolu podepsán Jan Kubice,“ myslí si pak sociálnědemokratický stínový ministr vnitra.
Podle Lidových novin se nicméně v policejních kuloárech již prý skloňuje jméno Lessyho nástupce. Měl by jím být náměstek pro trestní řízení Martin Červíček, který by se navíc nemusel ani zúčastnit výběrového řízení. Vzhledem k jeho postavení by ho mohl ministr rovnou jmenovat.
Kubiceho rozhodnutí navíc posvětil premiér Petr Nečas. „Ministr k tomu má určitě vážné důvody a má moji plnou podporu," řekl Lidovým novinám. Pakliže ovšem Lessy na rezignaci nepřistoupí, nemůže jej ministr sám sesadit. Policejní prezident je totiž jmenován na dobu pěti let. „A pokud nespáchá trestný čin, je neodvolatelný," vysvětlil Kubice.
Další informace:
Lidovky.cz Kubice vyzval policejního šéfa Lessyho k rezignaci