Greenpeace požaduje zajištění šetrné likvidace ostravských kalů
Vratislav DostálEkologové požadují likvidaci ostravských kalů šetrnější technologií pro lidské zdraví a životní prostředí a současně vyzývají inspekci životního prostředí k zastavení nezákonného transportu ostravských kalů a jejich skladování na území Ústeckého kraje.
Greenpeace požaduje zajištění šetrné likvidace ostravských kalů, nežli je spalování. Organizace současně podala odvolání proti souhlasu Ústeckého kraje s dovozem, skladováním a pálením nebezpečného odpadu z ostravských ropných lagun.
V posledních týdnech totiž podle ekologů putují mezi Ostravou a Litvínovem vlaky převážející nebezpečný odpad z ostravských ropných lagun. Likvidace ostravských kalů přitom podle nich provází od samého počátku série pochybných postupů a prapodivných rozhodnutí.
„Původní technologie navržená ve smlouvě se zásadně liší od postupu, kterým nyní Geosan s kaly nakládá,“ upozorňuje pak Greenpeace. Organizace je zároveň přesvědčena, že problém je potřeba řešit nikoli spalováním, nýbrž kvalitní technologií, která minimalizuje rizika pro lidské zdraví a životní prostředí.
„V současné situaci by bylo nejlepší, odtěžené kaly místo transportu přes celou republiku dočasně uložit na zajištěné skládce nebezpečného odpadu a přimět firmu Geosan, aby tento nebezpečný odpad zlikvidovala způsobem, který minimalizuje rizika pro lidské zdraví a životní prostředí,“ uvedla organizace v tiskovém prohlášení.
Podle ekologů má teprve poté na řadu přijít bezpečný převoz na místo likvidace. Greenpeace v této souvislosti v uplynulých týdnech údajně oslovilo několik expertů a podle dosavadních zjištění existují i v České republice šetrnější technologie likvidace ostravských kalů.
„Stávající navážení kalů na skládku u Litvínova je podle našeho názoru nezákonné a je jen špičkou ledovce v rámci celého tohoto šlendriánu. Máslo na hlavě mají všichni zainteresovaní: ministerstvo životního prostředí, ministerstvo průmyslu, Topolánkova vláda, Moravskoslezský a Ústecký kraj a hlavně Geosan,“ uvedl vedoucí toxické kampaně Greenpeace ČR Jan Freidinger.
Proto podle jeho slov organizace podala odvolání proti rozhodnutí kraje. „Apelujeme na Českou inspekci životního prostředí, aby zastavila stávající postup. Kaly je nutné zlikvidovat šetrnější technologií, ideálně nespalovací,“ doplnil Freidinger.
Geosan měl totiž podle ekologů řadu let na to, aby našel způsob jak zneutralizované kaly likvidovat.
„Pokud dojde k jakémukoliv zdržení, je to chyba Geosanu a také odpovědných státních úředníků. Smyslem našeho kroku není činit obstrukce, nýbrž snaha prosadit skutečně účinné a šetrné řešení tohoto problému. Trváme na tom, že je nutné přimět firmu Geosan, aby zlikvidovala tento nebezpečný odpad způsobem, který neohrožuje lidské zdraví a životní prostředí,“ uzavřel Jan Freidinger.