Nečas je v zajetí jaderné lobby, tvrdí ekologové
Vratislav DostálHnutí DUHA a sdružení Calla kritizují složení účastníků pracovní cesty předsedy vlády Petra Nečase do USA. Podle nich se ukazuje, že i po odvolání Martina Romana z čela vedení ČEZu nezmizel silný vliv energetických mastodontů na českou politiku.
Ekologické organizace kritizují složení účastníků pracovní cesty českého premiéra Petra Nečase do USA. Součástí delegace je totiž například generální ředitel ČEZ Daniel Beneš či členové vedení plzeňského strojírenského podniku Škoda JS.
„Ukazuje se, že i po odvolání Martina Romana z čela vedení společnosti nezmizel silný vliv energetických mastodontů na vrcholnou českou politiku,“ uvedli ekologové v tiskovém prohlášení.
Ekologům se také nelíbí samotný důvod pracovní cesty předsedy vlády, neboť podle jejich slov Petr Nečas za prezidentem USA Barackem Obamou vyrazil vyjednávat o dalších reaktorech.
Český premiér totiž ve čtvrtek novinářům přiznal, že za ústřední téma schůzky s Barackem Obamou považuje právě otázku výběrového řízení na dostavbu jaderné elektrárny v Temelíně, o které se uchází i firma Westinghouse sídlící v USA.
„Bez ohledu na případného vítěze tendru budou nové reaktory velmi drahou investicí. Zkušenosti ze dvou rozestavěných reaktorů v Evropě ukazují, že se cena dvou reaktorů v Temelíně může vyšplhat až k 300 miliardám korun,“ myslí si ale ekologové.
Podle Edvarda Sequense ze sdružení Calla navíc ani jeden z účastníků tendru nemůže nabídnout vyzkoušené reaktory, které současně neodstraňují rizika jaderné havárie či problém vysoceradioaktivního vyhořelého paliva.
Navíc se dle Martina Sedláka z hnutí DUHA ukázalo, že postavit atomovou elektrárnu nezvládají ani ve Finsku nebo Francii.
„Česká energetika se stejně jako německá může obejít i bez nových reaktorů v Temelíně a to soustředěním sil na energetickou efektivitu, snížení spotřeby a využití potenciálu, který nabízejí obnovitelné zdroje,“ dodal pak Sequens.
O lukrativní tendr na dostavbu Temelína usilují také francouzská Areva a česko-ruské konsorcium Škoda JS, Atomstrojexport a Gidropress. Stavba třetího a čtvrtého bloku Temelína by měla být hotova nejpozději v roce 2025.
Uchazeči by měli příští rok podat nabídky a v roce 2013 by se mělo rozhodnout o vítězi.