Výbor doporučil senátorům zamítnout další zákony reformy zdravotnictví
Vratislav DostálSenátní zdravotní výbor ve čtvrtek doporučil zamítnout téměř všechny zákony další části zdravotnické reformy. Výjimkou je pouze norma o záchranné službě, k níž se výbor vrátí ještě příští týden. Informuje o tom ČTK.
Senátní zdravotní výbor doporučil senátorům zamítnout další zákony reformy zdravotnictví. O reformních zákonech by Senát měl rozhodovat na schůzi, která začíná příští týden. První etapu reformy přitom ve čtvrtek podepsal prezident Václav Klaus.
„Zamítlo se téměř vše. To se dalo čekat. Levice hlasovala naprosto a priori. Obhajovala zákon o péči o zdraví lidu ze 60. let," uvedla pro ČTK předsedkyně výboru Daniela Filipiová z ODS Filipiová s tím, že ji přístup opozice šokoval.
Výbor tak odmítl zákon o zdravotních službách, o specifických zdravotních službách, doprovodný zákon k nim i novelu o zdravotním pojištění. Jednání o normě o záchranné službě přerušil do příští středy.
Reformní zákony schválila počátkem září hlasy koaličních poslanců Poslanecká sněmovna. Opozice normy kritizovala. Kritizovaly je i odbory. Národní rada osob se zdravotním postižením připravila pro Senát seznam svých pozměňovacích návrhů.
„Všichni ministři po listopadu 1989 jen záplatovali zákon o zdraví lidu, a to s ohledem na lékaře, na pacienty minimálně. Zákon o zdravotních službách klade důraz na práva pacientů," uvedla na obhajobu zákonů Filipiová.
Podle sociálních demokratů by ale reformní normy pacienty poškodily a jsou tak špatné, že už se upravit nedají.
„Jde o obrovskou změnu, a to jak v ustáleném pojmosloví, tak v nastavení vztahů mezi jednotlivými účastníky zdravotnické soustavy. Z textů zákonů prakticky vypadl pojem lékař, zdravotní sestra, zdravotník a pacient,“ uvedl už dříve stínový ministr zdravotnictví ČSSD David Rath.
Zdravotníci jsou podle něj nyní degradováni jen na poskytovatele služby. „Též pojem zdravotní péče je nahrazen pojmem služba," doplnil Rath. „Vládě jakoby tudíž nešlo o humanistické zdravotnictví, ale jakýsi obchodní vztah mezi poskytovatelem služby a příjemcem služby. Jde tedy o další degradaci zdravotnictví z etické pomoci bližnímu na čistě ekonomický, tržně zbožní vztah,“ upozornil středočeský hejtman.
Zákon o specifických zdravotních službách se podle Hegera týká „velmi rozmanitých, zvláštních situací", které se v některých letech mohou týkat jen jednotlivců. Upravuje například podmínky pro asistovanou reprodukci, sterilizaci, kastraci, změnu pohlaví transsexuálů, lidské genetické dědictví a klonování či pro ochranné léčení.
Zákon o zdravotnické záchranné službě pak stanoví jednotné podmínky pro její poskytování, upravuje podmínky financování a stanoví práva a povinnosti záchranářů. Vzniknout by mělo zhruba 40 nových stanovišť záchranky, sanitky by měly dojet po celém území do 20 minut.
Zákon dává záchranářům právo vstupovat do cizích objektů a požadovat od občanů pomoc. Pokud by při poskytování pomoci byl ohrožen život či zdraví záchranářů, zákon dovoluje ji neposkytnout.
Podle Ratha ale zákony přinášejí velmi drastické pokuty pro lékaře za poměrně banální pochybení. „Například opomenutí oznámení, že lékař je na dovolené, má být sankcionováno až stotisícovými pokutami. Výše pokut za leckdy banální opomenutí je v příkrém rozporu s tím, jaké jsou sankce v jiných oblastech života za obdobná pochybení, například u živnostníků, či u jiných profesí,“ upozornil stínový ministr zdravotnictví z ČSSD
Zákon o záchranné službě, který výbor bude ještě projednávat, počítá s prodloužením dojezdové doby sanity z 15 na maximálně 20 minut. Upravuje také financování a další náležitosti.