Poslanci schválili změny v zákoníku práce
Vratislav DostálPoslanecká sněmovna hlasy vládních poslanců v pátek v závěrečném čtení schválila novelu zákoníku práce. Nově se tak například odstupné bude řídit počtem odpracovaných let. Novela také omezuje zaměstnávání na dobu určitou. Zákon nyní míří do Senátu.
Poslanci v pátek schválili v závěrečném čtení novelu zákoníku práce. Podle pravicového kabinetu Petra Nečase mají přijaté změny vést k větší pružnosti pracovního trhu.
Opozice ale se změnami nesouhlasí, neboť podle ní oslabí postavení zaměstnanců i odborů a naopak posilí postavení zaměstnavatelů.
Výše odstupného se bude podle novely řídit počtem odpracovaných let. V případě, že zaměstnanec odpracuje ve firmě méně než rok, při propuštění dostane pouze jeden průměrný plat. Pokud odpracuje od jednoho do dvou let, dostane při propuštění platy dva. A teprve pokud odpracuje více než dva roky, bude mít nárok na odstupné ve výše tří průměrných mezd.
Novela také zvyšuje časový limit na dohodu o provedení práce z nynějších 150 hodin za rok na 300 hodin ročně a nastavuje strop měsíčního příjmu na základě dohody o provedení práce na 10 000 korun.
Zaměstnavateli pak přijaté změny dávají možnost propustit zaměstnance, pokud zvláště hrubým způsobem poruší režim v pracovní neschopnosti. Týkat se to má prvních 21, kdy nemocenskou vyplácejí zaměstnavatelé.
Podle ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka z TOP 09 jsou změny v zákoníku práce krokem k lepší srozumitelnosti zákona i k větší právní ochraně zaměstnanců.
Vedle opozičních sociálních demokratů a komunistů ale s novelou nesouhlasí i odbory. „V řadě případů je to novela, která je na objednávku zaměstnavatelů," uvedl pro ČTK předseda OS Kovo Josef Středula.
„Celkově se snižuje úroveň ochrany a jistot zaměstnanců," doplnil pak místopředseda Českomoravské konfederace odborových svazů Václav Pícl. Podle jeho slov se to týká například změn v odstupném či zavedení nového výpovědního důvodu, kterým je nedodržování léčebního režimu při pracovní neschopnosti.
Předloha nyní putuje do Senátu, kde mají sociální demokraté většinu.
Další informace:
Českénoviny.cz Sněmovna schválila změny v zákoníku práce