Řeči se vedou, voda teče

Lukáš Jelínek

Žijeme v zemi, kde se řeči vedou a voda teče. Význam slov je gumový, jejich cena nulová. Na hodnoty si jen hrajeme. Chvíli s nimi šermujeme, ale pak zbraně složíme a hledíme si jen svého utilitárního zisku.

Tuzemská politika se dále vzdaluje občanům, ústavním principům i zdravému rozumu. Newspeak většiny politiků dokáže bez začervenání obhájit cokoli, bílá je v jejich podání černou, mír válkou, oklešťování dosavadních standardů službou veřejnosti.

Zlehka načrtněme čtyři příběhy, o kterých jsme beztak už všichni slyšeli.

Příběh první: Podivný komfort občanů

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek minulý týden ve Sněmovně prohlásil, že cílem sociálních reforem je „zjednodušení a zpřehlednění systému sociální ochrany, zefektivnění práce orgánů státní správy a snížení administrativní zátěže a zvýšení klientského komfortu pro osoby, které systém sociální ochrany využívají.“ První krok ke zvýšení „klientského komfortu“ se mu podařilo učinit - přes nesouhlas Senátu, krajů a spousty obcí a přes veto prezidenta republiky - již na jaře: spuštěna byla reforma úřadů práce, v jejímž rámci místo desítek samostatných úřadů práce se stovkami poboček vznikne ředitelství v Praze a pracoviště v krajích a pověřených obcích. Logické obavy se dají shrnout do jediné věty: Stát — a jeho tykadla v podobě sociálních pracovníků - se vzdálí občanům.

Server iDnes v srpnu informoval o názoru zaměstnanců úřadu práce v Litoměřicích, podle nichž je zákon o sjednocení úřadů práce spíš pokusem o jejich zprivatizování. „Jsme přesvědčeni, že zde skutečně nejde o zájmy státu, ale o zájmy osobní, a to konkrétně o zájem 'zprivatizovat' úřady práce. Dle našich informací je plánováno většinu agend původních úřadů práce vyvést do soukromé sféry, přestože administrace těchto činností bude daleko dražší,“ podotkli úředníci k zákulisí sporu. Přidali navíc zajímavý příklad: zatímco měsíční náklady na jednoho úředníka starajícího se o 300 až 600 uchazečů vyjdou na zhruba 50 tisíc korun, soukromé agentuře by stát zaplatil za stejný počet uchazečů 150 až 300 tisíc korun měsíčně.

×
Diskuse
September 9, 2011 v 17.11
Řeči se vedou a voda teče. Velmi výstižné. Pravice provádí nezvratné neoliberální kroky a salonní levice se dohaduje o počtu andělů na špičce jehly. Píšu to téměř v každém příspěvku, přidám to i sem: levice je ve vleku současných událostí, někdy už ani neví, kudy vedou koleje vlaku, který jí ujíždí. Lidé, nespokojení se současnou politikou, se začínají přiklánět k extremní pravici, která jim slíbuje jednoduchá řešení. Spokojení volí neoliberály. Výsledkem je vyšachování levice. V krátké době se událo nemálo závažných událostí, ke kterým se levice/ČSSD, KSČM/ měla alespoň zcela jasně vyjádřit. O protiakcích nemluvě. Nějak mi asi uniklo, že by se tak stalo. Tak co to je za levici? Neměli bychom se vrátit k původní snaze o vytvoření nové levicové strany, tak jak to hojně zaznělo po parlamentních volbách 2010? Má cenu, aby Proalt, odbory a jiná uskupení plýtvaly svoji energií směrem k ČSSD, která je pro svoji personální roztříštěnost nečitelná a neakceschopná? KSČM na tom není lépe, ta je jak Šípková Růženka, oproti Blanickým rytířům z ČSSD. Čekání na probuzení považuji za ztrátu času.