Pospíšil odvolal vrchního státního zástupce Rampulu
Hana HolcnerováMinistr spravedlnosti Jiří Pospíšil dnes oznámil, že na základě nezávislého expertního stanoviska odvolal pražského vrchního státního zástupce Vlastimila Rampulu. Se jmenováním jeho nástupce hodlá počkat až na výsledek pravděpodobného Rampulova odvolání vůči verdiktu.
Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil vyšel v pátek vstříc návrhu nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana a odvolal z funkce předsedu pražského Vrchního státního zastupitelství Vlastimila Rampulu. Akceptoval zcela stanovisko expertů ministerstva zpracované na nestranické bázi bez jakéhokoli svého zásahu.
O Rampulově nástupci zatím rozhodnuto není, neboť verdikt není pravomocný. Pospíšil ve čtvrtek na tiskové konferenci zmínil, že zvažuje mezi zhruba pěti osobami.
V expertním stanovisku jsou zdůrazněny dva klíčové body vedoucí k odůvodnění odvolání Rampuly. Prvním je jeho „řádně neodůvodněný" pokyn podřízené neodvolávat se v kauze tunelování Investiční a poštovní banky (IPB) a druhým jeho údajně nedostatečné řízení podřízených.
Jiří Pospíšil preferuje jmenování Rampulova zástupce pouze na přechodnou dobu, a to do vyřešení soudní pře, neboť Rampula se zřejmě proti ministrově verdiktu odvolá.
Rampulovo odvolání požadovala mimo jiné i nevládní organizace Transparency International (TIC). Podle ní je to nezbytný krok umožňující vrátit důvěru lidí ve státní zastupitelství.
Tunelování IPB je spojeno s kauzou České pivo. Banka Nomura odkoupila na přelomu let 1997 a 1998 od Fondu národního majetku podíl v Investiční a poštovní bance za 7,1 miliardy korun. Jako pojistka této investice vznikla po dohodě Nomury a IPB společnost České pivo, která zakoupila akcie českých pivovarů Plzeňský Prazdroj, Radegast a Velkopopovický Kozel. Akcie platila Nomura už bezcennými akciemi IPB rovněž v hodnotě 7,1 miliardy korun. Společnost České pivo následně japonská banka prodala za 24 miliard korun jihoafrické společnosti South African Breweries.
Česká obchodní banka(ČSOB), která zkrachovalou IPB převzala, podala později trestní oznámení, na základě kterého požadovala vrácení 7,1 miliardy, zapůjčené IPB na založení společnosti České pivo. ČSOB se domnívala, že České pivo bylo nejcennějším majetkem banky a jeho nevýhodný prodej přispěl i k pádu této finanční instituce.
Pražský městský soud v roce 2008 obžalované manažery IPB zprostil viny. ČTK v této souvislosti odkazuje na vydání týdeníku Respekt z 22. dubna 2008. Podle Respektu Rampula telefonoval své podřízené státní zástupkyni Darje Dunajové a dal jí pokyn, aby se po rozsudku pražského městského soudu v kauze IPB na místě neodvolávala a ponechala si zákonnou lhůtu na rozmyšlenou. Dunajová jeho nařízení poslechla. Jakmile však soud ten den vynesl zprošťující verdikt, sepsala o telefonátu s Rampulou úřední záznam. Poté, co si prostudovala písemné vyhotovení rozsudku, už se práva na odvolání vzdala úplně.
Rampula k případu IPB v minulých dnech řekl, že ho tehdy jeho náměstek informoval o tom, že se při procesu zásadně změnila důkazní situace, z níž vyplývalo, že obžaloba byla „ne zrovna důvodná". Proto prý oslovil Dunajovou s tím, ať se neodvolává na místě, ale ponechá si lhůtu na rozhodnutí. Ukázalo se prý, že šlo o správný krok.