Co banky za krize dostaly, musí postupně vrátit, určil Obama
Lenka PurtekováWall Street musí zaplatit 117 miliard dolarů daňovým poplatníkům. Rozhodnutí oznámil prezident Barack Obama spolu s kritikou bank za obrovské zisky a bonusy.
Daň má nahradit Američanům očekávané ztráty způsobené finanční krizí. „Jsem odhodlaný získat každý desetník, který banky lidem dluží,“ řekl prezident. Obamův krok zvedl vlnu rozhořčení mezi bankami, které jsou považovány za původce nedávné hospodářské krize.
„Rozhodl jsem se dosáhnout tohoto cíle poté, co jsem viděl zprávy o masivních ziscích a nechutných bonusech firem, které vděčí za svou další existenci americkým občanům,“ prohlásil Obama. Jeho cílem prý není potrestat firmy na Wall Street, ale zabránit zneužívání a možnosti, aby se tato situace opakovala.
Podle reportérky BBC Michelle Fleuryové prezident zdůraznil, že banky musí uhradit daňovým poplatníkům takzvaný poplatek zodpovědnosti za finanční krizi. Daň se vztahuje jen na finanční společnosti s aktivy v hodnotě nad padesát miliard dolarů.
Podle předpokladů existuje asi padesát institucí s těmito dispozicemi. Některé pomoc poplatníků nepřijaly a mnohé další již půjčky splatily. Podle ekonomického redaktora BBC Roberta Pestona hrozí, že banky přenesou platební zátěž na své zákazníky. „Náklady na půjčky by nakonec zprostředkovaně splácely firmy, které si od těchto bank půjčují,“ vysvětlil.
Podle amerických analytiků rozložení poplatků do jedné dekády sníží jejich dopad. „Je to jedna věc, která se bude se sektorem táhnout. Protože jsou poplatky rozloženy do deseti let, budou to jen drobné krádeže z bankovních účetních bilancí,“ řekl vedoucí strategik instituce Sandler O'Neill v New Yorku Robert Albertson.
Obamovo rozhodnutí přichází před posledním hlášením minulé sezóny na Wall Street. Očekává se, že banky v něm uvedou zprávu o rekordních bonusech. Daň by měla vrátit část ztrát ve výši sedmi set miliard dolarů, které v rámci pomoci americkým bankám s názvem Program pomoci s nouzovými aktivy (TARP) zapůjčili v podstatě daňoví poplatníci. Plán byl vypracován uprostřed finanční krize v roce 2008 po pádu americké investiční banky Lehman Brothers. Program pomohl obnovit důvěru v bankovní systém a zastavit krizi „vstřikováním“ veřejného kapitálu do největších amerických bank.
Další informace:
BBC News Obama outlines $117bn bank levy