Vláda přijala další balík reformních zákonů ve zdravotnictví
Vratislav DostálKabinet Petra Nečase přijal normy navržené ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem. Zákony o zdravotních službách, specifických zdravotních službách a zdravotnické záchranné službě by měly platit od ledna příštího roku. Opozice je ostře kritizuje.
Ministru zdravotnictví Leoši Hegerovi z TOP 09 vláda odsouhlasila tři reformní normy: jde o zákony o zdravotních službách, specifických zdravotních službách a zdravotnické záchranné službě. Platit by měly od ledna příštího roku. Změní se tak například podmínky pro umělé oplodnění, sterilizaci a pravidla pro záchrannou službu. Zákon dá záchranářům například právo vstupovat do cizích objektů a požadovat od občanů pomoc.
Zastřešující zákon o zdravotních službách podle Hegera definuje pojmy a popisuje strukturu zdravotní péče, stanoví pravidla pro nakládání se zdravotnickou dokumentací či řešení stížností na poskytování zdravotních služeb. „Zákon také určuje sankce, přičemž ta největší - až do výše jednoho milionu korun - je za poskytování zdravotních služeb bez oprávnění," uvedl ministr zdravotnictví.
Podle ČSSD představuje balík zdravotnických zákonů, které schválila Nečasova vláda, revoluci ve zdravotnickém systému. „Jde o obrovskou změnu, a to jak v ustáleném pojmosloví, tak v nastavení vztahů mezi jednotlivými účastníky zdravotnické soustavy. Z textů zákonů prakticky vypadl pojem lékař, zdravotní sestra, zdravotník a pacient,“ uvedl stínový ministr zdravotnictví ČSSD David Rath.
Zdravotníci jsou podle něj nyní degradováni jen na poskytovatele služby. „Též pojem zdravotní péče je nahrazen pojmem služba," doplnil Rath. „Vládě jakoby tudíž nešlo o humanistické zdravotnictví, ale jakýsi obchodní vztah mezi poskytovatelem služby a příjemcem služby. Jde tedy o další degradaci zdravotnictví z etické pomoci bližnímu na čistě ekonomický, tržně zbožní vztah,“ upozornil středočeský hejtman.
Zákon o specifických zdravotních službách se podle Hegera týká „velmi rozmanitých, zvláštních situací", které se v některých letech mohou týkat jen jednotlivců. Upravuje například podmínky pro asistovanou reprodukci, sterilizaci, kastraci, změnu pohlaví transsexuálů, lidské genetické dědictví a klonování či pro ochranné léčení.
Zákon o zdravotnické záchranné službě stanoví jednotné podmínky pro její poskytování, upravuje podmínky financování a stanoví práva a povinnosti záchranářů. Vzniknout by mělo zhruba 40 nových stanovišť záchranky, sanitky by měly dojet po celém území do 20 minut.
Zákon dává záchranářům právo vstupovat do cizích objektů a požadovat od občanů pomoc. Pokud by při poskytování pomoci byl ohrožen život či zdraví záchranářů, zákon dovoluje ji neposkytnout.
Podle Ratha ale zákony přinášejí velmi drastické pokuty pro lékaře za poměrně banální pochybení. „Například opomenutí oznámení, že lékař je na dovolené, má být sankcionováno až stotisícovými pokutami. Výše pokut za leckdy banální opomenutí je v příkrém rozporu s tím, jaké jsou sankce v jiných oblastech života za obdobná pochybení, například u živnostníků, či u jiných profesí,“ upozornil stínový ministr zdravotnictví z ČSSD
„Souhrnně lze tedy říci, že vládou schválené návrhy nepřinesou skoro žádné zlepšení a jen prohloubí nepořádek a napětí, které panuje v resortu zdravotnictví,“ nepochybuje Rath.
Vláda už nedávno stihla schválit z Hegerovy reformy jeden zákon - malou novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění. Zvyšuje platbu za den v nemocnici z 60 na 100 korun a ruší zákaz připlácení na nadstandard. Lidé si mají platit léky do 50 korun a podpůrné léky, za recept dají 30 korun, nyní je dávají za každou položku na receptu.
Další informace:
Českénoviny.cz Vláda přitakala Hegerovým reformním zákonům