Co je vlastně na topce sexy?

Andrea Cerqueirová

Mladí Češi byli při loňských volbách okouzlení TOP 09. Po roce je však případné se ptát, co je vlastně na té straně tak přitažlivého? To, jak se projevují její politici? Nebo snad politika, kterou uvedli do praxe?

„S Karlem na pivo“. Tak nějak znělo jedno z hesel parlamentních voleb 2010. TOP09 v čele s rozevlátým Karlem Schwarzenbergem bodovala hlavně u mladých lidí. „Karel je jednička, Karel má peníze a nepotřebuje si v politice nakrást“ - přesně tak zněly mnohé z argumentů, proč volit právě „topku“.

Na rozdíl od mladých ze Západu, kterým při vhození lístku do urny přece jenom něco říká i pojem sociální cítění, byli mladí Češi ohlušeni protopáckým klipem „Přemluv, bábu“, kde se to jen hemžilo předsudky. Klip zcela bez skrupulí stavěl mladé proti starým, levici proti pravici, město proti venkovu. Co na tom, u teenagerů zabral, programu bezohledných škrtů dali šipku vzhůru…

Topka po volbách skončila hned za velkými ČSSD a ODS. Spolu s ODS a Věcmi veřejnými sestavila vládu. A začalo to: ministři financí Miroslav Kalousek, práce a sociálních věcí Jaromír Drábek a zdravotnictví Leoš Heger se předháněli v tom, kdo navrhne drsnější úsporu, která dolehne především na nízko a středně příjmové skupiny obyvatel.

Přesto, zatímco vyplouvaly na povrch skandály ODS a VV, topka proplouvala vším jako neposkvrněná. Vedle tvrdých „reforem“ se však nepředvedli ani další její ministři, včetně Schwarzenberga. Ministr kultury Jiří Besser nestačí překvapovat nekulturními nápady: zrušit Státní operu Praha, navzdory stanovisku Národního památkového ústavu zbourat budovu na nároží pražského Václavského náměstí a Opletalovy ulice… A mnohé další perličky.

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg zase ukázal svou malost, když bez uzardění vyhodil z práce svého někdejšího předchůdce Cyrila Svobodu (proto, že zůstal v KDU-ČSL, kterou Schwarzenberg s Kalouskem alespoň na dané volební období pohřbili?). Jindy šokoval, když se v důsledku jeho personální politiky velvyslancem v USA stal bývalý ministr zemědělství a poslanec Petr Gandalovič (ODS), který byl podezřelý z údajného „velrybářství“ členské základny v Ústeckém kraji, kde kandidoval.

Nedávno přišla nehoráznost do nebe volající - Schwarzenberg navrhl (a vláda záměr schválila) prodat Spolkové republice Německo historický Lobkovický palác, za jehož pronájem doposud platí německá ambasáda Česku 24 milionů korun ročně. České ministerstvo zahraničí chce za peníze z prodeje historického paláce v Berlíně koupit pozemek za 407,5 milionu korun pro stavbu nové ambasády, přičemž ale stávající velvyslanectví je nyní v SRN umístěno velmi výhodně, takže nač měnit?

„TOP 09 je sexy, Karel je sexy!“ Také takové výkřiky v rámci volební kampaně 2010 zněly. Zvláštní vkus, budiž. Ale co je vlastně sexy? Výše zmíněné kroky? Výkřiky „magoři“, „kurvy“ nebo nejnověji „paka“, která z úst předsedy topky na pokračování zaznívají? I teenagerům snad jednou dojde, že design není vše, že záleží i na obsahu. Že do politiky může být člověk hnán nejen touho po penězích, ale také po moci. Že sociální práva nejsou přežitek, ale nutnost pro důstojný život. A že okrasná slupka může spadnout ještě dřív, než se kdo naděje.

  Diskuse (29 příspěvků)
  Jiří Kouba, živnostník
  June 24, 2011 v 11.0
  I já byl jejich volič
  Tento příspěvek je též o mě: sice už asi nejsem nejmladší (čtyřicítka na krku), ale i já jsem se nechal nalákat a TOP 09 jsem volil. Dovolím si ale tvrdit, že zase tak velký naivka nejsem a stejně jako pro další mně podobný to byla poslední šance pro pravici, kterou jsem byl ochotný dát.

  Proč? Protože před více než rokem (a vlastně i nyní) vnímám jako nejakutnější problém naší země korupci. I já jsem si říkal, že kníže nebude krást, protože nepotřebuje. Ale stejně jako ostatní jsem naprosto nečekal, že TOP 09 ZCELA rezignuje na boj s korupcí.

  Můj hlas dostala TOP 09 jenom proto, že pro mě nejjasněji a nejsmysluplněji mluvila o boji proti korupci. Navíc v rámci TOP 09 se mluvilo o tom, že nesmí být postižený běžný občan a že úspory se musí hledat především v systému. TOP 09 dole vznikala jako strana "pro rodiny", ne proti nim.

  Nyní TOP 09 pochopitelně naprosto ztratila kredit a zařadila se tak k ostatním prokorupčním stranám: ODS, KDU-ČSL a ČSSD. Bohužel tak nastává situace, že už naprosto nevím, koho budu příště volit: KSČM se stalinisty naprosto není volitelná, Zelení jsou stále slepencem bez jasné vize atd...

  Kritizujeme, ale nevidíme alternativu, koho volit. Co když stávky a demonstrace vládu shodí? Nedopadne to jako naposledy, kdy Paroubka shození vlády doslova rozhodilo? Co bude dál? Volby vyhraje ČSSD a fraška bude pokračovat, třeba v podobě velké koalice...
  Vojtěch Varyš, divadelní kritik
  June 24, 2011 v 11.23
  opera
  Zrušení Státní opery není nekulturní nápad; SOP už léta nenabídla nic umělecky hodnotného; její samostatná existence trvala pouze od r. 1992 - nejde tedy o žádnou "tradiční instituci", pouze o experiment, který nevyšel. Sloučení s ND je tak jenom návratem ke stavu, kdy to fungovalo lépe.

  Bourání domu na Václaváku je jistě diskutabilní, ale ministr kultury Besser má na kontě řadu zářezů, s nimiž si jeho předchůdci (a že jich bylo!) nesvedli poradit - výměna šéfů v Národním technickém muzeu, České filhamornii,Národní knihovně, Národní galerii.
  Vojtěch Varyš, divadelní kritik
  June 24, 2011 v 11.29
  Jednou ti snad dojde...
  Pasáž je "I teenagerům snad jednou dojde, že design není vše, že záleží i na obsahu. Že do politiky může být člověk hnán nejen touho po penězích, ale také po moci. Že sociální práva nejsou přežitek, ale nutnost pro důstojný život. A že okrasná slupka může spadnout ještě dřív, než se kdo naděje." je notně manipulativní.

  Jistě je věcí zdravého rozumu nespoléhat jen na "design"; ale jestli jsou sociální práva přežitek nebo nutnost, to už je snad věcí názoru. Naznačovat, že člověk, který nesouhlasí s tím, že "sociální práva" jsou nutností, je naivní hlupák, tak upírá právo na názor v jedné z nejpodstatnějších věcí.
  DS
  David Sekanina, manažer v nevládním sektoru
  June 24, 2011 v 12.22
  Pane Varyš(i), svou poslední glosou mi luvíte "z duše", děkuji
  Bohužal manipulaci je zde snad příliš mnoho...
  DS
  David Sekanina, manažer v nevládním sektoru
  June 24, 2011 v 12.23
  mluvíte -
  -omlouvám se
  Luděk Ševčík, OSVČ
  June 24, 2011 v 14.57
  -Jistě je věcí zdravého rozumu nespoléhat jen na "design"; ale jestli jsou sociální práva přežitek nebo nutnost, to už je snad věcí názoru-

  To si vážně myslíte pane Varyši? Vaše profese by měla být snad více vzdálena sociálnímu darwinismu, ale vše je možné. Nu, rozhodně vám nepřeji, aby jste se v životě dostal do situace, kdy si budete přát, aby sociální práva nebyly jen přežitkem.
  Roman Kanda
  June 24, 2011 v 17.25
  Práva
  Pane Varyši, a myslíte si, že lidská práva jsou nutností, nebo přežitkem?
  Jiří Dolejš, poslanec
  June 24, 2011 v 17.39
  to snad není o "falešném humanrightismu"
  aby se neodbočilo třeba špatným směrem : lidská práva asi neodmítne nikdo (ani TOP09) - sociální práva jsou prostě produktem evoluce - paleta lidských práv je dnes šiřší než na konci feudalismu.
  To nevylučuje kritiku konkrétního způsobu jak jsou dnes zajištována a také to vedle jejich extenze je tu i důraz na reálnou kvalitu lidských práv v celém jejich komplexu.
  Roman Kanda
  June 24, 2011 v 18.15
  Přežitek
  Mám za to, že pan Varyš nekritizoval zajišťování sociálních práv, ale hovořil o tom, že je věcí názoru, zda jsou přežitkem, či nikoli. Tož mi šlo o tu metodologii - co je věcí názoru a co je možno označit jako přežitek.

  Ostatně soudím, že těch frází o přežitcích se naší společnosti dostalo dost za éry stalinismu a netřeba se k té rétorice vracet. Slovo "přežitek" vždy v sobě obsahuje jistý mocenský nárok, spočívající ve falšování skutečnosti: vím, jak to bude do budoucna, a to, co tomuto obrazu budoucnosti brání, musí z kola ven - označené jako "přežitek".
  JG
  Jakub Grombíř
  June 24, 2011 v 19.55
  Á výborně, pánové Varyš a Sekanina jsou zase tady (pozoruhodnou shodou okolností oba ve stejný den) a zase rozjíždějí osvědčenou taktiku internetového trolla:
  - rádobynaivní dotazy
  - sáhodlouhé nabubřelé monology o ničem
  - výsměšné vytrhování slov z kontextu
  - a hlavně odvádění hovoru co nejdál od tématu
  A jak si u toho pěkně kolegiálně notují...
  + Další komentáře