Ze vzkazů adresovaných K9 - Chceme klid a pořádek
Marta NachtmannováNázory z regionů, tedy rezoluce různých kolektivů a krajských orgánů, adresované v listopadu 1989 vedení KSČ. Shoda se spontánními názory některých občanů a médií je pozoruhodná. Autorka převedla text do současného jazyka.
Ke své těžké a náročné podnikatelské práci potřebujeme klid a pořádek, který si nenecháme nikým narušovat. Jinak jsme připraveni také vyjít do ulic.
Odmítáme pouliční demonstrace, jejichž cílem je rušení veřejného pořádku a destabilizace ekonomiky. Vyzýváme odboráře i poctivé občany, aby plněním svých povinností prokázali svůj vztah k naší ekonomice. Představitele vrcholných orgánů žádáme, aby urychleně řešili nahromaděné problémy.
Vyslovujeme plnou podporu opatřením k udržení klidu a pořádku. Je nezbytné využít všech zákonných sil a prostředků k zamezování vystupování těch skupin, které usilují o likvidaci ekonomiky v naší zemi.
Sledujeme co se říká v televizi a píše v novinách s cílem zaujmout stanovisko k současnému politickému vývoji.
Odsuzujeme ovlivňování části naší veřejnosti takovými stanovisky, jaká byla zaujata redakcemi levicových portálů v posledních dnech.
Odmítáme demagogický nátlak různých politických samozvanců a nelegálních skupin, které se neštítí využít těch nejhanebnějších prostředků a provokací k tomu, aby zastavily cestu ekonomického růstu i za cenu konfrontace se státní mocí.
Jsme přesvědčeni, že drtivá většina občanů naší země chápe, že jedině kvalitní a poctivá práce zajistí ekonomický růst. V zájmu této poctivé práce potřebujeme klid, pořádek a reformy.
Jsme připraveni pracovat jako doposud. A pracovat i nadále. Jsme si vědomi, že ke své práci potřebujeme především klid, pořádek a příznivé politické klima.
Proto odsuzujeme veškeré pokusy o politický rozvrat naší ekonomiky. Rozhodná opatření nejvyšších orgánů pod vedením ODS a TOP09 mají naši plnou podporu.
Pobuřuje nás dezinformace o údajných blokádách MHD a o zneužívání odborářů. Reformy jsou procesem jednoduchým a přímočarým. Není spojen s hledáním, provázen diskusí, tříbením názorů a stanovisek. Jsme pro dialog, ale ne pro otevřenou konfrontaci. Zodpovědní jednotlivci budou nadále rozvíjet atmosféru pro konstruktivní práci a uvádět do života nezbytné reformy. V tom spatřujeme náš podíl na dialogu.
Celý náš kolektiv rozhodně odsuzuje provokace, jejichž cílem není ekonomický růst, vyrovnaný rozpočet a nezbytné škrty, ale vynucení diskuse o reformách. Jediná správná cesta je pracovat, využívat pracovní doby ke studiu a práci.
Převodník Propagandy 1989 do PR 2011
rezoluce = vzkaz
vedení strany = K9
hornický = podnikatelský
společnost = ekonomika
studenti, všichni mladí lidé = odboráři
ke společnosti a k naší socialistické vlasti = k naší ekonomice
kázeň = klid
socialismus v naší vlasti = ekonomika v naší zemi
rozvíjíme organizátorskou a ideologickou práci, využijeme všech konferencí strany, ROH i pracovních porad, organizujeme besedy a aktivy na pracovištích = sledujeme co se říká v televizi a píše v novinách
Mladá fronta a Svobodné slovo = levicové portály
20. listopadu 1989 = v posledních dnech
socialistický rozvoj naší společnosti = ekonomický růst
náš kraj = naše země
rozvoj naší společnosti = ekonomický růst
život v míru = reformy
úspěšně plnit úkoly hospodářského plánu letošního roku tak, jak se to stalo tradicí v minulých letech = pracovat jako doposud
vytvořit předpoklad pro splnění úkolů osmé pětiletky = pracovat i nadále
socialistická společnost = ekonomika
centrální orgány = nejvyšší orgány
pod vedením KSČ = pod vedením ODS a TOP09
úmrtí vysokoškoláků = blokády MHD
studenti a umělci = odboráři
proces přestavby a demokratizace není = reformy jsou
je = není
orgány a organizace Národní fronty v našem kraji = zodpovědní jednotlivci
náměty obsažené v dokumentech ÚV KSČ a ÚV NF ČSSR k aktivizaci Národní fronty = nezbytné reformy
zlepšení života lidí, demokratizace společnosti a zdokonalení socialismu = ekonomický růst, vyrovnaný rozpočet a nezbytné škrty
společenský chaos = vynucení diskuse o reformách
Z článku Chceme klid a pořádek
Zdroj: Digitalizovaný archiv časopisů, Ústav pro českou literaturu AV