Haiti postihlo zničující zemětřesení, svět chystá pomoc
Redakce DRSilné zemětřesení na Haiti zničilo centrum hlavního města Port-au-Prince včetně řady důležitých budov. Pod troskami domů jsou tisíce lidí, otřesy si pravděpodobně vyžádaly stovky obětí.
Dvě zemětřesení o síle 7 a 5,9 stupně Richterovy škály zasáhla karibský ostrov v úterý před 23. hodinou SEČ. Epicentrum prvního zemětřesení bylo ve vnitrozemí, asi šestnáct kilometrů od Port-au-Prince, ve zhruba desetikilometrové hloubce. Následovalo asi třináct otřesů, jejichž síla se pohybovala okolo čtyř až pěti stupňů Richtera.
Počet mrtvých se odhaduje na tisíce. Ve městě se dvěma miliony obyvatel vládne panika. Na Haiti nefungují telefony ani elektrický proud. Spojení je možné pouze přes satelitní telefony, a proto zatím neexistují oficiální zprávy o obětech či škodách.
Bez střechy nad hlavou zůstaly až desetitisíce lidí. Mnozí z nich strávili noc na ulici — zranění, zmatení a bez pomoci. Na ulicích v severní části města podle svědků leží těla mrtvých lidí.
„Viděl jsem plačící lidi, spoustu zřícených budov, zničených aut. Lidi bez pomoci, kteří krváceli," sdělil BBC Carel Pedre, místní televizní moderátor. V ulicích Port-au-Prince lidé vyprošťují své příbuzné a známé ze sutin. Po obětech v troskách pátrají i brazilští vojáci tamní mise OSN.
Při otřesech se zřítila část prezidentského paláce. Prezident René Préval i jeho manželka jsou v pořádku. Spadlo také sídlo mise OSN, pod jehož troskami prý zůstalo mnoho lidí. Organizace, která má na ostrově až devět tisíc zaměstnanců, oznámila, že pohřešuje značnou část svého personálu.
Až dvě stě lidí zůstalo v troskách hotelu Montana v centru Port-au-Prince, kde často bydlí francouzští turisté. „Víme, že když hotel spadl, uvnitř byly tři stovky lidí. Ven se dostala přibližně stovka, což nás velmi znepokojuje,“ uvedl státní tajemník Alain Joyandet. Otřesy nepřežila ani moderní budova Citibank. Poškozená je katedrála, hotely s turisty a nemocnice.
Čeští občané by podle ministerstva zahraničí ČR mezi oběťmi být neměli. „Zatím nemáme informace o tom, že by se v oblasti (zemětřesení) nacházeli čeští občané,“ sdělil Mediafaxu Jiří Beneš z tiskového oddělení českého ministerstva zahraničí. Dodal, že s honorárním konzulátem ČR v Port-au-Prince se pokouší navázat kontakt české velvyslanectví v Caracasu.
Haiti je nejchudším státem západní polokoule a v minulosti ho zasáhlo několik ničivých pohrom. Úterní zemětřesení je podle odborníků nejsilnější za posledních dvě stě let. Oborníci varují, že další vlny zemětřesení mohou přijít i v následujících týdnech.
Haroon Siddique v Guardianu zasazuje poslední zemětřesení do kontextu přírodních i politických pohrom, které Haiti sužují od příchodu Evropanů nepřetržitě. Upozorňuje, že dvě třetiny Haiťanů musí na den vyžít z méně než 40 Kč, takže důsledky takových pohrom ostrované vždy pociťují velmi dlouho.
Svět chystá pomoc
Americký prezident Barack Obama a ministryně zahraničí Hillary Clintonová přislíbili Haiti pomoc. „Spojené státy nabízejí plnou pomoc Haiti a dalším státům v oblasti. Poskytneme jak civilní tak vojenskou asistenci při katastrofě a také humanitární pomoc. Naše modlitby jsou s lidmi, kteří trpí, s jejich rodinami a jejich bližními," řekla Clintonová.
Meziamerická rozvojová banka, která se zaměřuje na pomoc Latinské Americe, přislíbila, že poskytne ostrovu okamžitou finanční pomoc ve výši 200 tisíc dolarů (3,6 milionu korun). Její prezident Luis Moreno prohlásil, že peníze půjdou na pitnou vodu, potraviny, léky a dočasné ubytování pro oběti zemětřesení.
Pomoc slíbila i Francie, Velká Británie, Kanada, Austrálie a řada dalších zemí. K pomoci Haiti vyzval i papež Benedikt XVI.
Další informace:
Mediafax Haiti zasáhla dvě silná zemětřesení, pod troskami zůstaly pravděpodobně tisíce lidí
Guardian Haiti earthquake adds to woes of a benighted country