Jiný formát

Redakce DR

Deník Referendum bude po určitý čas vycházet v zúženém formátu: beze změn zůstane rubrika názory, rubriky domov a svět budou publikovat menší množství důkladnějších textů.

Již několik dnů testujeme jiný, úsporný formát Deníku Referendum. Počínaje dneškem na něj přecházíme.

Když chcete pochopit, co se děje v domácí politice, stačí číst Deník Referendum. Podpořte nás!
×

Rubriky Domov a Svět budou nadále obhospodařovat pouze jejich dosavadní vedoucí Vratislav Dostál a Petr Jedlička. Rubrika Umění bude tvořena pouze příležitostnými texty.

Beze změn zůstane rubrika Názory, kterou rediguje Saša Uhlová. Zde naopak připravujeme kroky, které by rubriku měly vbrzku ještě zatraktivnit.

Kroky jsou vynuceny tíhou ekonomické situace, dané tím, že se na další vydávání Deníku Referendum prozatím podařilo získat pouze třetinu z prostředků nezbytných k udržení zpravodajského formátu novin. V redakci končí většina stávající redakce včetně dosavadního šéfredaktora.

Nový formát považujeme za přechodný. Rubriky Domov a Svět se nebudou pokoušet o komplexní zpravodajství, ale stát budou především na hlubším zpracování vybraných témat. Publikované texty nebudou před zveřejněním zpracovány editorem a nebudou procházet jazykovou korekturou.

Úpravy jsou vedeny snahou v rámci daných ekonomických možností udržet co nejatraktivnější obsah. O zajištění dostatečných finančních zdrojů, které by redakci umožnily vrátit se v co nejkratším čase k projektu zpravodajského — stejně tak jako názorového — média, nepřestáváme usilovat a jsme přesvědčeni, že se nám to dříve či později podaří.

Projekt Deníku Referendum v každém případě bude pokračovat.

Nadační fond Nezávislosti Deníku Referendum

  Diskuse
  May 24, 2011 v 11.30
  DR
  Hm, toho závěrečného ujištění, že projekt bude pokračovat se spíše bojím:( Nesměřuje DR k podobě komunitního webu? Co takhle umožnit předplatitelům psát nejen diskusní příspěvky, ale přímo články (např. zavést rubriku blogy) a diskusi naopak otevřít každému, kdo na tyto stránky zavítá a kdo bude samozřejmě respektovat etický kodex?
  May 24, 2011 v 12.12
  Ano, každému
  Chápu, ale myslel jsem to tak: diskutující by se před diskusí zaregistrovali (jméno, povolání, bydliště atd.) - ale bezplatně.
  May 24, 2011 v 13.25
  Pane Kando, psát větší příspěvky jako komentáře či eseje diskutující samozřejmě mohou, naopak, budeme za ně rádi. Stačí je posílat Saše Uhlové, která názorovou rubriku edituje.

  Přístup do diskusí řešíme dlouhodobě, právě i kvůli riziku, které uvádíte. Ve zcela otevřené podobě bychom je však v současnosti nebyli schopni držet na odpovídající úrovni. Dobrý etický kodex, a k tomu dva editory jenom na diskuse, má třeba Aktuálně.cz. A podívejte se, jak tam vypadají. Veškerý obsah DR je jinak, jak asi víte, k dispozici zdarma všem čtenářům. Zaplacení stanoveného poplatku, který za rok odpovídá 10 korunám týdně, navíc vyjadřuje nejen ochotu dané téma diskusí dále rozvíjet, ale i deníku pomoci přežít.
  May 24, 2011 v 18.41
  Pane Jedličko, diskuse na Aktuálně.cz je zcela anonymní, ale třeba na Novinkách.cz diskutují jen registrovaní účastníci. A myslím, že to pomohlo odvrátit ty nejhorší výlevy.

  Jinak filozofii DR naprosto rozumím a respektuji ji, jen jsem to vznesl coby námět.
  JS
  May 24, 2011 v 20.32
  Ač jsem DR občas kritizoval, bude to velká škoda, když nebude. Je potřeba místo , kde mohou diskutovat lidé s levicovou úchylkou.

  Myslím, že DR udělal chybu v tom, že se příliš orientoval na zpravodajství a kulturu, které jsou pokryté jinými médii.
  Životaschopné jsou komentáře a eseje od přispěvatelů, jak říká pan Kanda. Pane Jedličko , jedna věc je říci , že příspěvky být mohou, druhá podporovat a motivovat autory aby psali.
  Co se týká diskusí myslím, že by bylo přínosem udržovat některé témata jako stálá a přidělit diskusi moderátora .

  K financování. Navrhuji . spočítejte kolik potřebujete na rok v tomto " úsporném provozu. Vydělte to počtem aktivních uživatelů, vynásobte dvěma a pošlete každému mailem žádost o příspěvek. Když každý druhý zaplatí , jste v suchu.
  May 24, 2011 v 23.2
  Pane Kando, pane Samku, díky za reakce a přízeň. Větší orientaci na témata, o nichž se dá a je potřeba diskutovat, určitě plánujeme, budou viset pod horní lištou, kam jsme doposud dávali ta zrovna aktuální. Ostatní nápady ještě probereme, díky i za ně.
  MN
  May 24, 2011 v 23.26
  Je to v pořádku,
  když miliony našich domácností musí dotovat 180 Kč měsíčně výrobu pravicové propagandy ve veřejnoprávních médiích (nemluvě o dalších masmédiích v rukou miliardářů) a naproti tomu relativně svobodný DR nebo BL zápasí o přežití? Je možné tento souboj vyhrát?
  AB
  May 25, 2011 v 12.40
  Ocenění DR
  Rád bych vyjádřil ocenění DR za jeho dosavadní kvality. Zvláště bych rád jeho redaktorům i jeho editorovi poděkoval za heroické úsilí . DR přispěl ke zkvalitnění veřejného prostoru. Chci věřit, že jiný formát bude dočasnou záležitostí a DR se někdy v budoucnosti vrátí k původní verzi. Možná je to naivní přání, ale nechci přestat věřit...
  VH
  May 25, 2011 v 14.55
  Ach, ty finance!
  Ač jsem penzistka s hodně malou (a postupně se snižující) penzí, doporučuji uvážit návrh Jana Samka, jak finančně zajistit pokračování DR alespoň v plánovaně redukovaném rozsahu. Pro výměnu názorů "alternativců" a jejich vzájemné vědomostní obohacování je DR v ČR zatím nenahraditelný. Když bude redakce dál udržovat dosaženou kvalitu, my, čtenáři, bychom měli dát dohromady potřebný na ni peníz. Za sebe říkám, že bych do toho šla. Takže: Našemu společnému dílu zdar!
  Naprosto souhlasím zejména s názory p.Kandy.

  Jinak se přikládím zejména k tomu, ať mohou registrovaní autoři i uživatelé JEDNOTNĚ za symbolický poplatek 500 Kč ročně všichni nejen reagovat na články, ale sami navrhovat články a témata. Bylo by to tu pestřejší a zajímavější. (Témata určuje bohužel stále jen pár střídajících se autorů.)

  Dále by byla dobrá lepší konfrontace i s pravicovými politiky a názory - lépe se diskutuje v protinázorech, nikoliv jen v jednobarevnosti. :-))

  Korektury a úpravy článků považuji za zbytečný přepych - nechť každý odpovídá a vyjádří plně svůj styl.

  Většina z nás nemůže přispívat velkými částkami ( i já jsem momentálně jen na 60% nemocenské), ale vítáno bude názorové a autorské zpestření i na úkor jazykové kvality, kterou si my ostatní nějak přebereme...
  + Další komentáře