Vít Bárta z Věcí veřejných tvrdí, že jeho slova na v pátek zveřejněné nahrávce je třeba brát se silnou rezervou, byl prý přiopilý. Předseda ČSSD pak vyzval premiéra, aby zamezil tomu, aby politické strany rozmísťovaly své lidi ve státní správě.
Vít Bárta z Věcí veřejných byl na tajně pořízené a v pátek zveřejněné nahravce dle svých slov přiopilý. Proto žádá, aby byla jeho slova brána se silnou rezervou. Za výroky o prezidentu Václavu Klausovi se již omluvil.
Nejnemší parlamentní strana je přesvědčena o tom, že nahrávku pořídila bývalá předsedkyně jejich poslaneckého klubu Kristýna Kočí. Podle předsedy Věcí veřejných Radka Johna jde o cíleně štvavou nahrávku a o spiknutí.
Poslanci strany se v pátek sešli na mimořádném jednání svého klubu, kde si tajně pořízenou nahrávku poslechli a zvažovali, jaký dopad bude mít.
Vít Bárta na nahrávce mimo jiné uvedl, že má u Klause dveře otevřené a že má své lidi na Finančním analytickém útvaru ministerstva financí.
„Mně je jen velmi líto, ze při tomto, nebojím se říci, podroušeném stavu, jsem si poněkud před spolustraníky dovolil zveličit svůj vztah k panu prezidentovi, za což je zapotřebí se mu omluvit," řekl Bárta při příchodu na mimořádné jednání sněmovní stranické frakce. Na útvaru žádné lidi nemám, zdůraznil.
Kočí podle Bárty „zneužila soukromého dýchánku u těžkého francouzského vína" k pořízení záznamu. Jde podle něho o zjevné pokračující útoky Kočí, která prý nepochybně chystala v nejmenší vládní straně puč. „Co je na nahrávce, je třeba brát se silnou rezervou. Je jasně patrné, že nahrávka byla v mnohém nadsázkou," dodal exministr dopravy.
„Snažíme se nezaujatě zvážit mediální váhu nahrávky večírku po několika lahvích vína, pořízenou osobou schválně provokující ke skandálním výrokům versus 500 milionů pro Dalíka, Topolánka a Bartáka," napsal ČTK jeden z poslanců z jednání klubu.
Výroky z nahrávky má za „hospodské řeči, které střízlivému uchu nelahodí a obnažené jsou vulgární a hloupé". Poslanec Věcí veřejných si také myslí, že útoky s cílem diskreditovat stranu budou pokračovat. „Asi jsme někomu pořádně šlápli na kuří oko," dodal.
Zasedání klubu trvalo asi půldruhé hodiny, poslanci žádné usnesení nepřijali. Podle předsedkyně frakce Karolínky Peake se všichni zasmáli hlavně tvrzení, že Bárta má lidi na útvaru ministerstva financí. Peake připomněla, že se Bárta Klausovi za silácké řeči omluvil, vůči hlavě státu podle ní nebyly vhodné.
Rovněž John je přesvědčen o tom, že na nahrávce je vidět silný vliv lahví vína. „Předpokládám, že jich bylo asi deset. Kristýna Kočí byla navedena, aby to natočila a snažila se vyprovokovat co nejvíce lidí k co nejšílenějším výrokům," zdůraznil.
Sobotka: Věci veřejné by neměly být součástí vládní koalice
Věci veřejné by podle předsedy sociálních demokratů Bohuslava Sobotky neměly být součástí vládní koalice. Sobotka vyzval premiéra, aby zamezil tomu, aby politické strany rozmísťovaly své lidi ve státní správě.
Na páteční tiskové konferenci tímto požadavkem reagoval právě na tajně pořízenou nahrávku z březnového uzavřeného zasedání Věcí veřejných. Ministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09 takovou možnost ale odmítl.
Věci veřejné jsou podle Sobotky v zásadě založeny na nedemokratickém mafiánském principu a představují vážná ekonomická a bezpečnostní rizika. Bárta a Kalousek by měli podle předsedy nejsilnější opoziční strany vysvětlit, kdo všechno má ve finančně analytickém útvaru ministerstva financí své lidi.
A Bárta by měl vysvětlit, jak své lidi do útvaru Kalouskova ministerstva dostal a jak je motivuje, zda obálkami s penězi, které od něj dostávali poslanci Věcí veřejných, řekl Sobotka. Podle Kalouska jsou ale Bártova slova na nahrávce nevěrohodná.
Za skandální považuje Sobotka i Bártovy výroky o prezidentovi Václavu Klausovi, o kterém řekl, že udělá, co mu řekne, a že je sebestředný, ale i výroky o hospodaření Věcí veřejných a o volbách stranického předsedy.
Prezident Václav Klaus pak v pátek zdůraznil, že ho silácké řeči nevzrušují, spíše mu vadí, že se zase objevují tajně pořízené nahrávky.
Sobotka má nicméně za to, že Věci veřejné jen dál dokazují, že nejsou standardní demokratickou stranou a že mají neuvěřitelný talent udělat z politiky dlouhodobý, nikdy nekončící skandál. Věci veřejné jsou podle předsedy ČSSD kombinací podnikatelského projektu pana Bárty a politické sekty.
To, že se porada navíc konala bez přítomnosti předsedy Věcí veřejných, podle Sobotky svědčí o tom, že je Radek John pouze najatý herec a že skutečná rozhodnutí v této straně činí úzký okruh lidí kolem bývalého majitele bezpečnostní agentury Bárty.
Sám Vít Bárta pak podle Sobotky zřejmě nejen privatizoval ministerstva ovládaná Věcmi veřejnými, ale má své lidi i na jiných úřadech.
Za důkaz nezákonného postupu považuje Sobotka Bártova doporučení, aby strana oficiálně nezaměstnávala žádné lidi. Zaměstnávat by je mělo spřízněné vydavatelství.
Takový postup by totiž podle Bárty umožnil straně nepsat do výkazů výdaje, které překračují příjmy. „To je přece jasný důkaz toho, že vládní strana se snaží obejít pravidla pro fungování a financování politických stran v naší zemi," uvedl Sobotka.
V posledku jsou Bártovy výroky, jsou-li autentické, v rozporu s tím, jak by měla vypadat politická kultura, jak by měl vypadat přístup politiků k dodržování zákonů, uzavřel předseda ČSSD.
Představitelé Věcí veřejných navíc očekávají, že nynější nahrávka není poslední, která se na veřejnosti objevila. Podle Peake se mohou další objevit v souvislosti s přímou volbou předsedy Věcí veřejných, vyhlášením vítěze, konferencí strany i kvůli debatám o vládě.