Svoji TOP 09 má také Polsko
Petr JedličkaZáliba v zakládání nových stran v čele se zkušenými politiky se rozšířila i do Polska. Krátce po Novém roce vznikla klerikální Wspólnota. Nyní byl ohlášen vznik Polsky Plus, strany odpovědných konzervativců.
V sobotu 9. ledna 2010 byl polským médiím oznámen vznik politického, pravicově konzervativního hnutí Polska Plus. Ještě týž den se sešel zakládající výbor, projednal všechny organizační náležitosti a zvolil předsedu. Jerzy Polacek, nový lídr a někdejší ministr dopravy, má straně získat nové členstvo a pomoci k uspěchu v senátních, obecních i prezidentských volbách.
Profilací, rétorikou a programovými body se Polska Plus podobá české TOP 09. Předsednictvo tvoří prozatím bývalí poslanci za konzervativní stranu Právo a spravedlnost (PiS), vedenou dvojčaty Kaczyńskými. Ta vládla Polsku v letech 2006 a 2007, následně byla poražena liberálnější Občanskou platformou (OP) a odešla do opozice.
V prvním vystoupení Polacek zkritizoval jak činnost vlády Donalda Tuska (OP), tak práci PiS v opozici. Polska Plus má podle něj vrátit do země především rozpočtovou kázeň. Současně bude prosazovat „novou kulturu veřejné služby“, a to i vlastním příkladem.
Z konkrétních programových cílů uvedl Polacek snížení daně z příjmů fyzických osob na šestnáct procent, reformu zdravotního pojištění, zrušení příjmových daní pro důchodce či změnu volebního zákona, omezující počet poslanců a posilující prezidentské pravomoci.
Podstatně nejasnější je dosud pozadí druhé nedávno vzniklé strany, Wspólnoty. Předseda Maciej Eckard, známý spíše jen z lokální politiky, sice hned po Novém roce ujistil, že půjde o stranu tradicionalistickou, konkrétní program však nepředstavil. V deníku Rzeczpospolita se pouze objevila dílčí vyjádření, že strana hodlá spojovat místní komunity a upevňovat polskou identitu.
Polskými médii dnes víří dohady, jak moc jsou Wspólnota i Polska Plus propojeny s klerikálním Rádiem Maryja a katolickým magnátem Tadeuszem Rydzykem. Rydzyk se v minulosti přikláněl k Právu a spravedlnosti, posléze k fašizující Lize polských rodin, která je nyní v rozkladu. O Rydzykovu podporu se ale ucházejí všechny konzervativní strany, poněvadž značné procento Poláků volí vždy dle jeho doporučení.