Bárta rezignoval na funkci ministra, na šéfa VV bude kandidovat
ČTKVít Bárta (VV) odchází z funkce ministra dopravy, předá svou rezignaci ještě dnes, bude však kandidovat na předsedu strany. Novou předsedkyní poslaneckého klubu Věcí veřejných byla zvolena Karolína Peake.
Vít Bárta (VV) dnes předal premiérovi Petru Nečasovi (ODS) svou rezignaci na funkci ministra dopravy. Předseda vlády ji přijal a odnese na Hrad. Bárta prý nechce zatěžovat akceschopnost vlády v době reforem a poškozovat nařčeními vůči své osobě Věci veřejné. Řekl to novinářům a potvrdil také svou kandidaturu na předsedu strany.
„Chci dostát svým slovům, že na funkci nelpím v případě, že nebudu schopen plně prosazovat to, s čím jsem do vlády vstupoval," prohlásil Bárta. V současné době čelí nařčení několika svých bývalých spolustraníků, že se je pokoušel uplácet, aby například mlčeli o stranickém financování.
Nového ministra dopravy chtějí vybrat opět Věci veřejné, řekla novinářům dnes zvolená šéfka poslaneckého klubu nejmenší vládní strany Karolína Peake. O konkrétním jménu se však dnes straníci podle informací ČTK ještě nebavili. Změna ministra dopravy zřejmě nebude jediná, premiér dnes uvedl, že někteří členové vlády svou práci nezvládají a ještě na jaře je chce vyměnit.
O předsednictví nejmenší vládní strany se chce Bárta ucházet i proto, aby očistil své jméno od nařčení a údajně cílené diskreditační kampaně posledních dní. Za „brutálními nařčeními" ze strany někdejších kolegů z poslaneckého klubu Kristýny Kočí, Jaroslava Škárky a Stanislava Humla podle něj může stát stavební lobby, příslib lepší politické budoucnosti či „zraněné přemrštěné ambice".
„Těchto nařčení se nebojím a budu nadále postupovat tak, jak jsem zvyklý — to znamená otevřeně a zejména s ohledem na potřeby celku, nikoliv své osoby," dodal Bárta.
Bárta tvrdí, že peníze, které Kočí a Škárka označují za úplatek, byly půjčkou. Končící ministr dnes prohlásil, že „když se na něj obrátí člověk, kterého zná léta, kamarád", tak by si pro půjčku ani nedovolil uzavírat smluvní vztah. „Považuji za naprosto přirozené to, že když jsem ty peníze půjčil, tak to bylo na čestné slovo. A v životě bych si nedovolil uvažovat třeba o nějakém úroku nebo něčem podobném," řekl.
Nová šéfka poslaneckého klubu Peake novinářům řekla, že až Bárta očistí své jméno, budou VV prosazovat jeho návrat do ministerského křesla.
„Znám Víta Bártu šest let. V životě jsem se v souvislosti s ním nedočkala žádného podrazu, nabídky úplatku, ničeho, co by jakýmkoliv způsobem zviklalo moji důvěru v jeho osobnost," prohlásila Peake.
Připustila, že Bárta je kontroverzním a dominantním člověkem, ale pouze osoba takového formátu je schopna vytvořit politickou stranu, jako jsou VV, a být silným ministrem dopravy. „Nikdy jsem podobnou důvěru neměla ani v Kristýnu Kočí ani v Jaroslava Škárku," dodala.
Předseda strany Radek John zdůraznil, že Škárka v rozporu s etickým kodexem VV údajnou korupční nabídku od Bárty nikdy straně neohlásil. „Prostě dostal půjčku a teprve později z toho vykonstruoval korupční nabídku," řekl.
Kočí podle něj také korupční nabídku několik dní neohlásila a neobrátila se ani na policii. „Teprve když z půjčky vykonstruovala úplatek, začala konat," myslí si. Uvedl, že Bárta v úterý na uzavřeném jednání strany řekl, že půjčil peníze nejen Škárkovi, ale i Kočí. John se poté zeptal Kočí, zda si zmíněného půl milionu skutečně vzala.
„Jak to, že jsi nešla okamžitě na policii? Jak to, že jsi šla jednat s panem Bártou na K9, jako by se nic nestalo?... Jak to, že jsi podle kodexu neinformovala předsedu strany? Ona to neuměla vysvětlit," popisoval situaci John. Kočí prý v odpovědích dala najevo, že by se její postup mohl dát „mediálně interpretovat" jako stranický puč.
Kočí říká, že nabídku hlásila přesně podle stranických pravidel. Vědět o ni údajně měla jak místopředsedkyně odpovědná za boj s korupcí Lenka Andrýsová, tak John. Serveru iDnes.cz řekla, že reakce Andrýsové byla poslední kapkou pro její rozhodnutí stranu opustit. „Jestliže tento člověk mi řekne: No, tak si o tom s ním ještě promluv. Třeba mu tu obálku vrať a řekni mu, že to nejsou praktiky, které bychom měli dělat. A že si jako strana nemůžeme dovolit žádný velký průšvih a musíme být jednotní. V tu chvíli se ve mně zlomilo úplně všechno, byla jsem z toho velmi nešťastná. Lenka Andrýsová mi byla strašně blízká," uvedla.
Půjčku od Bárty přiznal poslanec VV Martin Vacek. Médiím neřekl, o kolik peněz šlo. S Bártou se prý domluvil na půjčce v době, kdy byly poslancům zdaněny náhrady. Bárta tehdy členům sněmovního klubu slíbil, že budou-li potřebovat, založí je. „Tak jsem si půjčil a nebyl jsem jediný," řekl Vacek dnešnímu Právu.
Bárta dnes popřel, že by dokument o sledování někdejšího šéfa ODS Mirka Topolánka viděl před jeho dnešním zveřejněním v Mladé frontě Dnes. Nemá s ním prý nic společného. Podle MfD Bárta vstoupil do politiky s plánem z roku 2008, aby získal politickou moc. Končící ministr to označil za „kýbl" a hodlá prý reagovat na jednotlivá obvinění. „Chci-li kandidovat na předsedu strany, musím to umět slovo od slova zdokumentovat," uvedl. Nejprve prý chce ale předat ministerstvo a pak se „trpělivě pustit do vysvětlování".
Podle MfD si Bárta svolal v říjnu roku 2008 své blízké spolupracovníky z ABL na tajné jednání do hotelu Chateau Mcely. Předložil jim pětiletou strategii, podle které se měli řídit až do roku 2014. „Musíme směřovat k posilování ekonomické a sekundárně politické moci," uvedl prý tehdy.