Kraj chce sloučit nemocnice, v Opavě se proti tomu lidé brání
Dušan RadovanovičSloučení nemocnic v Moravskoslezském kraji přinese podle hejtmana Jaroslava Palase (ČSSD) milionové úspory. Podle kritiků, kteří stojí i za peticí v Opavě, však na spojení doplatí obyvatelé zhoršenou dostupností služeb a uzavřením nevýdělečných oborů.
Moravskoslezský kraj usiluje o sloučení sedmi krajských nemocnic pod hlavičku jedné zastřešující příspěvkové organizace. Od 1. července se mají sloučit nemocnice Frýdek-Místek, Havířov, Karviná, Krnov, Nový Jičín, Opava a Třinec.
Podle hejtmana Jaroslava Palase (ČSSD) má tento návrh zefektivnit hospodaření nemocnic. Ztráty nemocnic za minulý rok údajně dosáhly výše 210 milionů korun. Podle analýzy firmy RGM medici by sloučení ušetřilo až tři sta milionů korun ročně.
Podle kritiků je však sloučení motivováno pouze ekonomickými cíli, zhorší ale dostupnost zdravotní péče. Výhrady k návrhu má i Palasova stranická kolegyně a krnovská starostka Alena Krušinová (ČSSD). Podle ní by měl být materiál podroben ještě další důkladné analýze.
Proti rozhodnutí se brání především v Opavě. Pro zachování samostatné Slezské nemocnice vznikla dokonce petice. Autoři se obávají, že po sloučení budou pro pacienty z Opavska méně dostupné služby a omezené nebo uzavřené obory, které nejsou výdělečné, ale pro zdraví lidí jsou nezbytné.
Tvrzení, že Slezská nemocnice vykázala ztrátu 34 milionů korun, je podle nich zavádějící. Částka totiž představuje jen účetní odpisy investic získaných z evropských dotací, od státu nebo kraje. Jejich výši ale nemocnice ovlivnit nemůže.
Bez započítání těchto odpisů by přitom nemocnice vykázala zisk šesti milionů korun. „Víme, že Slezská nemocnice je v zisku a že platí daň z příjmu. Tak se krachující zdravotnické zařízení rozhodně nechová. I z toho je zřejmé, že cílem hejtmana Palase je jen sloučení nemocnic,“ řekl Deníku krajský zastupitel Zbyněk Stanjura (ODS).