Sarkozy začíná opět nadbíhat národovcům, část UMP je proti
Roman BurešNevalné preference a zvolna se rozbíhající kampaň nutí francouzského prezidenta oslovovat i stoupence krajní pravice. Skupině vlivných v Sarkozyho straně se to nelíbí. Latentní spor naposled zvýraznila stranická konference o islámu a sekularizaci, konaná toto úterý.
Členové Svazu pro lidové hnutí (UMP) francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho se v úterý sešli na konferenci o posilování sekularizace Francie a řešení problémů souvisejících s rozšířením islámu. Podle komentátorů francouzského tisku šlo o jednu z dalších iniciativ, jež mají prezidentovi naklonit skupiny národoveckých a krajně pravicových voličů před blížícími se prezidentskými volbami.
Konference se odmítli zúčastnit někteří vysoce postavení zákonodárci a členové UMP včetně premiéra Françoise Fillona. Podle nich podobná diskuse přispěje pouze ke stigmatizaci muslimů v zemi a islámu jako takového.
Podle komentáře francouzské televizní stanice France24 způsobila debata nad otázkou, zda apelovat na voliče krajní pravice a pouštět se do náboženských témat, prozatím nejviditelnější rozkol ve vládnoucí straně. Ta ztrácí v posledních měsících soustavně stoupence a z březnových místních voleb vyšla jako drtivě poražená.
V Sarkozyho táboře je také současný předseda UMP Jean-François Copé — muž, který prosadil zákaz nošení burek ve Francii. Právě Copé dnes otevřeně argumentuje tím, že otevřením debaty o problematických stránkách islámu osloví UMP voliče na kraji pravicového spektra.
Strana by si ale na druhou stranu měla uvědomit, upozorňuje premiér Fillon, že „její hodnoty se neslučují s hodnotami krajní pravice a podobná konference není to pravé místo, kde by se měla vyjadřovat pozice vlády na toto téma“.
Fillon také dodal, že je mu velmi nepříjemné, že se strana snaží napodobovat Národní frontu. Na protest proti debatě prošlo ulicemi Paříže v sobotu asi tisíc muslimů.
Konferenci nekritizovali pouze členové UMP, ale zejména různí náboženští vůdci. Jak Socialistická strana, tak krajně pravicová Národní fronta reagovaly na celou událost spíše posměšně. Zástupci náboženských komunit ji povětšinou odsoudili.
Kardinál André Vingt-Trois projevil pochybnosti nad nutností podobných debat s tím, že nejen přispívají k demagogii, ale také k odmítnutí veškerých projevů náboženství ve francouzské společnosti.
Název konference „Sekularismus: Jak spolu lépe vyjít“ se sice úzkostně vyhýbá jakékoliv narážce na islám, hlavním důvodem setkání ale byla debata o způsobu, jak pomoci prosazení západní verze islámu, která byla navržena tak, aby vyhovovala francouzským normám, rovnosti pohlaví a ctila soukromou povahu francouzského náboženského života.
Problém Borloo
Sarkozyho pozici současně komplikuje i další skutečnost — politický rozchod s vlivným ministrem životního prostředí a lídrem středové sekce UMP Jeanem-Louisem Borlooem. Ten by měl ve čtvrtek oznámit svou rezignaci na ministerský post, odchod ze strany a kandidaturu v prezidentských volbách příští rok.
Přestože Borloo, který chce kandidovat jako jasně centristický politik, nedosáhne s největší pravděpodobností takové podpory, aby se dostal do druhého kola, může svým odklonem od UMP Sarkozymu odlákat dalších přibližně osm až deset procent z celkového počtu voličů.
I na základě čísel, která ukazují průzkumy oblíbenosti, by se tak Sarkozy nemusel příští rok dostat ani do druhého kola voleb. Z kola prvního by nyní postoupil socialistický kandidát, o kterém prozatím není rozhodnuto, a předsedkyně krajně pravicové Národní fronty Marine Le Penová.
Další informace:
France24 PM, party officials boycott Sarkozy's Islam debate
The Independent Sarkozy woos far right as divisions grow deeper within his party
The New York Times French Panel Debates Secularism and Islam