Krajský soud v Hradci Králové v pondělí zamítl žalobu na neplatnost předloňského prodeje městského pivovaru v Náchodě. Pivovar Holba se u soudu domáhal zrušení platnosti smlouvy, kterou město uzavřelo s libereckou frimou LIF.
Krajský soud v Hradci Králové v pondělí zamítl žalobu na neplatnost předloňského prodeje městského pivovaru v Náchodě. Neplatnosti smlouvy na prodej pivovaru se domáhala společnost Pivovar Holba, která byla jedním z uchazečů o pivovar.
Město podnik v březnu 2009 za 150 milionů korun prodalo liberecké firmě LIF. Předseda představenstva Pivovaru Holba Zdeněk Konečný dnes novinářům řekl, že se proti rozsudku firma odvolá.
Soudce Jiří Kratochvíl dnes při zdůvodnění rozsudku řekl, že na straně žalobce chyběly důkazy. „Žalobce nepředložil žádný důvod, který by jej opravňoval k tomu, aby byl se svou žalobou úspěšný," řekl soudce. Soud začal případ projednávat v pondělí odpoledne. Po konstatování některých listinných důkazů soudce zamítl návrhy na výslechy některých svědků a dokazování ukončil.
Konečný odpoledne novinářům řekl, že firma se s právním vyjádřením soudu neztotožňuje a podá proti němu odvolání. „K podané žalobě se nebudeme vyjadřovat. Měli jste možnost sledovat průběh řízení, sami si udělejte úsudek, jaké byly závěry," uvedl Konečný.
Pokud by soud firmě Pivovar Holba vyhověl a smlouvu označil za neplatnou, hrozilo by, že by si LIF a město musely vrátit peníze a pivovar. Radnice však 150 milionů korun, které za pivovar dostala, už nemá. „Každopádně uvidíme, co udělá protistrana, ale v tuto chvíli mohu konstatovat, že je to velmi dobrá zpráva," řekl náchodský sociálnědemokratický starosta Jan Birke.
Pivovar Holba za náchodský podnik nabídl 185 milionů korun. Podle dřívějšího vyjádření tehdejšího starosty Oldřicha Čtvrtečky (ODS) by však město při akceptování podmínek Holby za pivovar dostalo pouze 136,5 milionu korun.
Předloňský prodej akcií pivovaru firmě LIF také provází policejní vyšetřování. Policie kvůli údajným machinacím při prodeji stíhá exstarostu Náchoda Čtvrtečku. Ten jakékoliv pochybení odmítá.
Státní zástupce starostu obžaloval z porušování povinnosti při správě cizího majetku a ze zneužití pravomoci veřejného činitele. „Za přísněji kvalifikované zneužití pravomoci hrozí tři až deset let vězení," uvedl státní zástupce Vladimír Štěpánek.
Protikorupční policie loni v srpnu uvedla, že starostovým jednáním vznikla městu Náchod škoda pětatřicet milionů korun. V obvinění Čtvrtečky policie také uvádí, že smlouva, kterou Čtvrtečka uzavřel s novým nabyvatelem akcií, neodpovídala návrhu, který schválilo zastupitelstvo. Některé formulace byly podle policie dodatečně změněny a také bylo provedeno antidatování.
Soud rozhodl letos v lednu při předběžném projednání obžaloby o došetření případu. „V průběhu trestního řízení nedošlo k dostatečnému objasnění trestné činnosti, a proto soud využil svého práva na vrácení věci," řekl soudce Pavel Ruml.
Podle Rumla jsou v případu zjištěna podezření, ze kterých může vyplývat, že netransparentní řízení bylo vedeno záměrně s cílem poškodit město Náchod a umožnit prospěch pro jinou osobu. Ruml nevyloučil ani to, že věc může mít charakter rozsáhlejší trestné činnosti podvodu. Státní zástupce Vladimír Štěpánek proti rozhodnutí soudu podal stížnost.
Město prodalo pivovar předloni v březnu liberecké firmě LIF za 150 milionů korun. Prodej kritizovala opozice a výsledek výběrového řízení označil za nezákonný Pivovar Holba, který nabídl 185 milionů korun. Podle Čtvrtečky by však město při akceptování podmínek Holby za pivovar dostalo pouze 136,5 milionu korun.
Náchodský pivovar Primátor loni zvýšil prodej piva o tři procenta na 126 618 hektolitrů. Více než pětinu prodeje zajistil export, který vzrostl o téměř čtyři procenta.