Poslanci zamítli návrh ČSSD na volnější obchod se zbraněmi
Jana RidvanovaSociální demokraté se pokusili v rámci údajného boje s korupcí prosadit novelu, která by zahraničním firmám umožnila v České republice obchodovat se zbraněmi. Nyní mají takovou možnost pouze společnosti sídlící v České republice.
Poslanecká sněmovna ve středu zamítla novelu ČSSD, podle které by v České republice mohly obchodovat s vojenským materiálem i firmy se sídlem v zemích Evropské unie a Severoatlantické aliance. Nyní mají takovou možnost jen společnosti sídlící v České republice.
Předlohu kritizovala vládní koalice občanských demokratů, TOP 09 a Věcí veřejných, která ji označila za nebezpečnou. Kabinet už má podle Viktora Paggia z Věcí veřejných vlastní návrh. O změně zákona, která by umožnila státu nakupovat zbraně bez prostředníků, hovořil už dříve i premiér a předseda občanských demokratů Petr Nečas.
Sociální demokraté uvedli, že exkluzivita pro tuzemské firmy představuje možné nebezpečí úplatků. Podle jednoho z předkladatelů Jeronýma Tejce exkluzivita pro firmy se sídlem v České republice představuje velké riziko korupce ve vztahu mezi státem a dodavatelem.
Novela by také podle něho rozšířila okruh možných dodavatelů zbraní. Protiválečný aktivista Jan Májíček v postoji ČSSD vidí naopak důkaz toho, že se strana stále nezbavila starého způsobu uvažování.
„Hlavní je pro ně byznys. Sice neznáme vládní návrh, který může být dosti podobný, ale sociální demokracie by se měla spíše soustředit na kontrolu zbraní pocházejících z České republiky. České zbraně zabíjely v Gruzii a nedávno také v Severní Africe, na což upozornila nevládní organizace Nesehnutí,“ uvedl pro Deník Referendum Májíček.
Sociální demokraté by podle Májíčka měli přispívat k omezování zbrojení a zbrojního obchodu. „Pokud nezačne takové principy hájit ve své praxi, nebude důvěryhodnou pro nikoho jiného než pro zbrojařské lobbisty,“ myslí si Májíček.
Paggio pak upozornil na to, že s vojenským materiálem by mohly podle novely zákona předložené ČSSD obchodovat v České republice například také firmy z Turecka a Albánie, které jsou v NATO. Pokud by společnost nezískala licenci v České republice, mohla by si založit pobočku v Albánii. „Pokládám návrh za nebezpečný,“ řekl. Podobně se vyjádřil také Daniel Korte z TOP 09. „Představa, že zde albánské gangy kšeftují se zbraněmi, mi nahání děs,“ zdůraznil.
Výpady koaličních poslanců se nelíbily Antonínu Seďovi z ČSSD. Poznamenal, že ministr obrany Alexandr Vondra z ODS chce s korupcí na ministerstvu zřejmě bojovat víc než kritici návrhu v Poslanecké sněmovně.
Povolení k obchodování měly podle předlohy dostávat jen firmy s jasnou vlastnickou strukturou. Pokud by měly anonymní akcie, majitele by musely odkrýt. O nákupech obrany a ministerstva vnitra by už nerozhodovala vláda, ale sama ministerstva. ČSSD poukazuje na to, že jednání kabinetu jsou neveřejná.
Nečas už začátkem loňského srpna uvedl, že ministerstvo obrany nesmí být „dojnou krávou“ pro privilegované firmy, které mu zprostředkovávají nákupy. Prostředníky označil za parazity a vyhlásil, že vláda takovou praxi změnou zákona ukončí.