Janota zvažuje amnestovat daňové podvodníky
Jan MiesslerVětšinou je povolené si na daně pouze stěžovat, liberální politici v tom jdou příkladem. Extrém představuje ministerstvo obchodu, které propaguje daňové ráje, tedy pololegální úniky. A ministr financí Janota by neplatičům úniky odpustil.
Loňský rozpočet České republiky, navržený tehdejším ministrem financí Miroslavem Kalouskem (nyní TOP09) bez ohledu na propukající krizi, způsobuje trvalé potíže: státní dluh stoupá. Podíl na situaci má i tzv. vládní batoh, který znamenal mimo jiné snížení daní velkým firmám a vysokopříjmovým skupinám. Janotovo ministerstvo však přesto nyní zvažuje daňovou amnestii. Ta by údajně měla přilákat firmy zpět z daňových rájů.
Bohaté firmy, kterým se daně zdají v zemi, kde podnikají, neúnosně vysoké, oficiálně sídlí a tedy i zdaňují jinde. Daňovou amnestií, tedy jednorázovým odpuštěním daňových pohledávek, se má zvýšit pravděpodobnost, že se firmy "vrátí z vandru domů" a zdaní zde alespoň část svého majetku.
Podle serveru Čekia.cz mělo v dubnu 2009 sídlo v některém z daňových rájů 8900 českých firem. Mezi nejoblíbenější daňové ráje patří Nizozemí, Lucembursko, Kypr, Panenské ostrovy nebo Seychely. Výhody daňových rájů spočívají obvykle v nízkých daních, přísném dodržování bankovního tajemství, měkké legislativě a velmi vlažné spolupráci se zahraničními soudy.
Podle slov mluvčího ministerstva financí Janotův úřad zatím pouze zvažuje, zda by amnestie přinesla pozitivní efekt. K amnestiím se nedávno uchýlily například některé státy Spojených států, Velká Británie, Francie nebo Itálie. Přestože zejména italská amnestie byla podle ekonomů úspěch, který prostřednictvím faktické slevy na daních vydělal státu několik miliard eur, kritici poukazují, že šlo ve skutečnosti především o praní špinavých peněz. Předchozí italské amnestie navíc takto úspěšné nebyly a nyní přiznané peníze pravděpodobně později stejně skončí zpátky v daňových rájích.
V českém kontextu navíc situaci zhoršuje schizofrenní chování státní správy. Zatímco Janota chce proti útěkům firem do daňových rájů používat jako návnadu amnestie, ministerstvo průmyslu a obchodu na svém portálu BusinessInfo.cz firmám daňové ráje dokonce doporučuje.
Daňovými ráji protéká na mezinárodní úrovni asi polovina peněz, státy mají kvůli nim nižší daňové výnosy a nemohou proto financovat společensky potřebné záměry. Už samotnou možností úniku do daňových rájů obvykle firmy tlačí na snižování daní, takže zatímco podíl daňového zatížení jednotlivců obecně stoupá, u firem je tomu naopak.
Další informace:
Aktualne.cz Janota si pohrává s myšlenkou milosti pro daňové úniky
Čekia: Počet českých firem, které jsou kontrolovány z daňového ráje, je o 130% vyšší než na Slovensku