Cena usedomských literárních dnů byla udělena Radce Denemarkové
Jakub VaníčekPříběh německy mluvící židovky, která byla po válce vysídlena, si u nás rychle získal náležitý ohlas. Magnesii Literu a nepovedenou divadelní inscenaci nyní doplňuje německá literární cena.
Letos poprvé bude v Německu udělena mezinárodní cena usedomských literárních dnů. Tato kulturní akce probíhá už třetím rokem na severoněmeckém ostrově Usedomu, který leží v Baltském moři mezi Německem a Polskem. Odtud také hlavní témata, na něž se festival doposud zaměřoval: německá a polská literatura. V letošním roce pořadatelé akce rozšířili svůj zájem také o českou literaturu, která je s novými překlady (mj. próz Jáchyma Topola) v poslední době sledována německými médii. Celé usedomské literární dny budou věnovány problému dějin pohraničí Německa, Polska a Česka.
Mezinárodní cena usedomských literárních dnů bude letos udělována poprvé. Jejího laureáta, Radku Denemarkovou, vybrala porota, v jejíž čele sedí německý literární kritik, autor řady knih o literatuře a o filmu Hellmuth Karasek (*1934, Brno).
Denemarková usedomskou cenu získala za román Peníze od Hitlera (2006, Host). Jde o autorčinu druhou prózu, v níž se děj odehrává ve dvou časových rovinách, v létě 1945 a 2005. Denemarková se prostřednictvím příběhu o židovce, která se v létě roku 1945 vrátí domů do Sudet, odkud je brzy znovu vyhnána v rámci akce vysídlení Němců, vrací k ožehavé otázce česko-německého poválečného vyrovnání. Kniha se u nás setkala s náležitým ohlasem, získala cenu Magnesie Litery jako nejlepší česká próza roku 2007 a nedávno se dočkala i nepříliš povedené divadelní inscenace.
V Německu román Radky Denemarkové vyšel v překladu Evy Profousové pod názvem Ein herrlicher Flecken Erde (Nádherné místo Země). Porota jej označila za „literární klíč k porozumění celkovým dějinám Česka v průběhu druhé světové války a po jejím skončení“. Jak Denemarková, tak i Profousová získají nejen cenu, ale i částku 5 000 eur.
Spolu s Denemarkovou se usedomských literárních dní zúčastní Jaroslav Rudiš, němečtí publicisté Peter Härtling a Basil Kerski, Rakušan s českými kořeny Alfred Brendel, jeho krajan Martin Pollack nebo polští literáti Olga Tokarczuková, Wlodzimierz Nowak nebo v Polsku známý čechofil Mariusz Surosz.