Loď bojovníků proti lovu velryb se potápí
Petr SalamonLoď organizace Sea Shepherd zničil útok japonské lodi, která ochraňuje velrybářskou flotilu. Ochránci velryb se ale nevzdávají a jsou odhodláni bojovat dál.
Loď Ady Gil, kterou organizace Sea Shepherd užívala ve svém boji proti velrybářům, se potápí. V antarktickém zálivu Commonwealthu do ní vrazila harpunová loď Shonan Maru No 2, která chránila japonskou velrybářskou flotilu. Japonsko trvá na tom, že incident byl důsledkem snahy ochranářů o konfrontaci s jejich flotilou.
Šest členů posádky nasedlo do motorového člunu a dostalo se na palubu lodi Bob Barker, druhého plavidla radikální ekologické organizace. Někteří zůstali přes noc na lodi, aby zachránili co největší množství ještě použitelného zařízení. Hodnota Ady Gil dosahovala asi dvou milionů dolarů.
Zakladatel Sea Shepherd Paul Watson obvinil velrybáře, že úmyslně vrazili do jejich lodi, když stála na místě. Jeden z ochránců, Steve Irwin, zákrok japonské lodi označil za brutální útok. „Kapitán se snažil odplout pryč, když se na nás Shonan Maru otočila a začala útočit. Pokud by to neudělal, zničila by japonská loď další část Ady Gil a někoho zabila.“
Představitelé Japonska naopak napadli členy Sea Shepherd, že jejich jednání bylo mimořádně nebezpečné. Podle nich loď Ady Gil neuposlechla varovné signály a zastavila se, když se nacházela před přídí pohybující se Shonan Maru.
Ochranáři navíc házeli na rybářskou loď Nisshin Maru bombičky ze žluklého másla. Podle Institutu pro výzkum kytovců, který lovy organizuje, se ocitli příliš blízko rybářské lodi a lano, které měli volně spuštěné ve vodě, mohlo ohrozit její kormidlo a lodní vrtuli. Institut navíc zveřejnil video zobrazující srážku lodí, která podle jeho mluvčího Glenna Inwooda ukazuje, že verze ekologů není pravdivá.
Austalský deník The Age informoval, že Japonsko vysílalo z australských letišť letadla, která měla tajně sledovat lodě Sea Shepherd. Australská vláda, která trvale stojí v opozici proti japonskému lovu velryb, chce událost prošetřit.
Incident ale nezmírnil odhodlání organizace Sea Shepherd proti lovu velryb bojovat. Mají stále k dispozici nedávno pořízenou loď Bob Barker. S ní chtějí vyplout proti flotile japonských lodí, která letos hodlá zabít 935 plejtváků malých a padesát plejtváků velkých. „Jakmile se vzpamatujeme ze zničení Ady Gil, půjdeme opět proti nim, proti jejich kvótám a ziskům,“ řekl Watson.
Organizace Greenpeace, která byla jedním z prvních bojovníků proti velrybářům, současnou taktiku Sea Shepherd odmítá. Místo přímých akcí se soustředí na vytvoření hnutí ochránců velryb v Japonsku. Zakladatel Sea Shepherd kapitán Watson pro Greenpeace dříve pracoval, ale poté, co Greenpeace v jeho očích změklo, založil svou novou organizaci Pastýři moře.
Mezinárodní velrybářská komise přijala úplný zákaz lovu velryb, Japonsko z něj má ale výjimku. Může provádět „průzkumy“ a maso při nich získané prodávat na trhu.
Další informace:
Guardian Sea Shepherd boat sinking after being 'sliced in half' by Japanese whalers
Common dreams Activist: 'We Now Have a Real Whale War on Our Hands'