Kabinet Petra Nečase schválil nové platové tabulky, které lékařům v nemocnicích mají zajistit o 5000 až 8000 korun měsíčně víc. Koaliční vláda tak potvrdila memorandum uzavřené lékařskými odbory a ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem minulý týden.
Vláda ve středu udělala poslední tečku za protestem lékařů, kteří hrozili k 1. březnu odejít z nemocnic. Kabinet schválil nové platové tabulky, které lékařům v nemocnicích mají zajistit o 5000 až 8000 korun měsíčně víc. Novinářům to po jednání kabinetu řekl premiér Petr Nečas.
Koaliční vláda občanských demokratů, TOP 09 a Věcí veřejných tak potvrdila memorandum uzavřené lékařskými odbory a ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem z TOP 09 minulý týden. Ministr sám předpokládá, že po dnešním kroku vlády bude situace ve zdravotnictví do konce týdne normální.
Víc než polovina lékařů, kteří se připojili k mzdové protestní akci Děkujeme, odcházíme, stáhla výpovědi v úterý, další to udělají dnes. Lékařské odbory původně požadovaly, aby lékaři měli od března 1,5 až trojnásobek průměrného platu v zemi, tedy až 70 000 korun základního platu — jinak hrozilo výpovědí 3800 ze zhruba 16 000 nemocničních lékařů v České republice.
Nakonec minulý týden podepsali ministr zdravotnictví Heger a odboráři memorandum, podle něhož by lékařům měly mzdy vzrůst o 5000 až 8000 korun a do dvou let by se měli dočkat 1,5 až trojnásobku průměrné mzdy v zemi. Ta loni ve třetím čtvrtletí činila 23 665 korun.
Premiér Petr Nečas zdůraznil, že v letech 2011 a 2012 na zvýšení platů nebudou použity peníze ze státního rozpočtu, nýbrž výhradně prostředky získané reformou zdravotnického systému. Vláda podle premiéra také deklarovala, že platy budou zvýšeny i dalším zdravotnickým profesím.
Nové tarify pro lékaře i jejich kolegy z vojenských nemocnic v 11. a 12. platové třídě znamenají posílení o 5000 korun, ve 13. třídě o 6500 korun a ve 14. a dalších o 8 000 korun. Platit přitom začnou už v březnu.
Vláda také podle Nečase nařídila ministerstvu práce a sociálních věcí připravit návrh na zrušení tarifních platů od počátku roku 2013, jak se už dříve dohodly strany vládní koalice. „Konstatovali jsme, že memorandum, které jsme podepsali v minulém týdnu, bylo naplněno," poznamenal Heger.
Lékařské odbory schválení tarifů uvítaly jako splnění slibu
Schválení zvýšených tarifních tabulek pro lékaře uvítala místopředsedkyně Lékařského odborového klubu a šéfka nemocničních odborů v pražské Fakultní Thomayerově nemocnici Jana Vedralová. Zvýšení o 5000 až 8000 korun je podle ní očekávané splnění závazků memoranda a potvrzení toho, že krize ve zdravotnictví skončila.
„Je to očekávané potvrzení dohody, my jsme jako lékařské odbory a lékaři, kteří v akci Děkujeme, odcházíme byli, dohodu splnili. Výpovědi jsme stáhli či stahujeme. Nedovedli jsme si představit, že by svoji část dohody druhá strana nesplnila," uvedla pro Vedralová.
Nyní podle ní může začít dlouhodobější práce na potřebné přeměně. Spolupráce odborářů na reformě je zakotvena v platném memorandu. Půjde například o změny v lékové politice, potlačení korupce při nákupu přístrojů a stavebních zakázek. Právě z reformy lze získat peníze na platy, v příštím roce by měli dostat přidáno i ostatní zdravotníci.
Podle aktuálních informací mluvčího ministerstva zdravotnictví Vlastimila Sršně bylo k dnešnímu ránu staženo 60 procent z 3800 výpovědí. Část lékařů vyčkávala na to, zda vláda jejich dohodu zakotvenou v memorandu schválí a platové tabulky navýší.
Vedralová doplnila, že v Thomayerově nemocnici, kde pracuje, je situace naprosto klidná. Ona stáhla výpověď v úterý, přitom se potkala s neurology, kteří právě šli také výpovědi stáhnout. Na výpovědi podle ní trvají jenom jednotlivci, kteří si buď snižují úvazek, nebo někteří odcházejí jinam.
„Domnívám se, že situace bude do konce týdne naprosto normalizována," potvrdil i ministr zdravotnictví. Pokud by v některé z nemocnic přesto nastal nedostatek lékařů, není už podle něj problém přesměrovat pacienty do okolních plně funkčních zařízení.