Po velké protestní kampani se ministryně životního prostředí rozhodla odvolat plán na rozprodej čtvrt milionu hektarů lesních pozemků. V odporu k příslušnému záměru se vzácně sjednotila i krajně levicová uskupení se šlechtickým ochranářským spolkem.
Britská ministryně životního prostředí Caroline Spelmanová se na konci minulého týdne omluvila koaličním poslancům, když prohlásila, že ruší plány na rozprodej britských státních lesů. Stalo se tak po mohutné občanské kampani. Ta se v reakci na záměr privatizovat čtvrt milionu hektarů lesních pozemků v zemi aktivizovala v průběhu loňského podzimu.
„Omlouvám se, že se nám to nepovedlo, ale naslouchali jsme obavám lidí,“ řekla Spelmanová s tím, že za krach plánu přebírá osobní zodpovědnost.
Otočku v lesní politice, jak britská média událost nazývají, ale ve skutečnosti nařídil předseda britské koaliční vlády David Cameron. Podle zjištění Johna Vidala z listu The Guardian se dostal premiér pod ohromný tlak poslanců vlastní Conservative Party. Ti se dle jednoho výkladu zachovali v duchu nejlepších tradic britského konzervativismu, jež velí chránit veškerá historická dědictví včetně přírodního; podle jiného komentáře měli však pouze obavy z politického dopadu rozhodnutí ve svých volebních obvodech.
Komentátoři se nicméně shodují, že by revize opatření nebyla možná bez zmíněného občanského tlaku.
„(Do tematických protestů) se zapojilo na půl milionu lidí,“ připomněla v parlamentu stínová ministryně životního prostředí Mary Creaghová. „Ať už aktivním protestem, nebo podpisem pod petici se postavili proti nabídce, aby si odkoupili něco, co jim již nyní kolektivně patří.“
„(Spelmanová) je pravděpodobně jedinou členkou vlády v žijící paměti, které se v odporu ke kabinetním plánům podařilo sjednotit National Trust a Socialistickou stranu pracujících,“ dodala Creaghová.
Labouristická politička tak poukázala na skutečnost, že při uvedené kampani úzce spolupracovala i nejstarší charitativně-ochranářská organizace, založená viktoriánskou šlechtou, s krajně levicovým uskupením.
S prodejem lesních pozemků nesouhlasilo podle průzumu, citovaného deníkem Guardian, čtyřiaosmdesát procent Britů. Petici proti vládnímu plánu podepsalo více než 530 tisíc lidí.
A dál?
Britské ministerstvo životního prostředí chce nyní v případu provést tři kroky. Za prvé zruší veškeré přípravy na privatizaci, za druhé bude ze zákona o veřejné službě vyjmuta klauzule ohledně možnosti prodeje pozemků a za třetí bude sestavena speciální expertní komise, která by měla určit, co s lesy do budoucna.
Mluvčí Davida Camerona prohlásil, že Spelmanová má premiérovu plnou podporu. O rezignaci, k níž ji aktivisté i ochranáři vyzývali, prý zatím neuvažuje.
„Dnešek je jednoznačně velkým vítězstvím, půl milionu lidí podepsalo petici a další stovky v místních skupinách se postavily za záchranu svých kousků lesa a dosáhly ohromujících výsledků,“ uvedl v reakci na poslední vývoj Colin Butfield z britské pobočky Světového fondu na ochranu přírody.
„Ať již nezávislá komise zjistí cokoliv, je důležité, aby naše budoucí plány a opatření garantovaly dobrou správu území tak, abychom zachovali zvířecí stanoviště a biodiverzitu,“ doložil Butfield.
Další informace:
The Guardian Forest sell-off abandoned: I'm sorry, I got it wrong, says Caroline Spelman
The Guardian Forests sell-off abandoned as Cameron orders U-turn
The Guardian Q&A: England forests sell-off
The Guardian National Trust signals return to 'radical roots' over forest sell-off