Pražská komorní filharmonie už zase neví, kam se poděje
ČTKPražská komorní filharmonie v současné době řeší, kde bude v budoucnu sídlit. Zahraniční vlastník budovy v Krocínově ulici č. 1 orchestru opět doporučil, aby si hledal sídlo jinde. Místo filharmonie by měl v budově vzniknout hotel.
Pražská komorní filharmonie (PKF) se měla ze svého současného působiště v Krocínově ulici vystěhovat již ke konci března letošního roku. Podle ředitele PKF Radima Otépky byl termín prodloužen, dokdy ale není zatím jasné. Problémy s nejistým pronájmem pronásledují orchestr již léta. Podle informací ČTK by PKF mohla přesídlit do Slovanského domu, o této možnosti již vedení orchestru v současné době jedná.
V uplynulých dnech se také objevily spekulace o přemístění PKF do Stavovského divadla, údajně v souvislosti s reformou Státní opery Praha (SOP) a Národního divadla (ND). Tuto možnost vyloučil jak ředitel Otépka, tak i ministerstvo kultury.
„Žádnou oficiální nabídku (od ministerstva kultury) jsme neobdrželi. Obstarávání sídla pro PKF vidím v nalezení objektu v soukromých rukách," řekl dnes ČTK Otépka. „Pochybuji, že by někdo přišel a řekl: ,Tady máte Stavovské divadlo.' Záleželo by na podmínkách, souvisí to s celou podstatou PKF jako takové. Je tam strašně moc neznámých, takže to nemohu v tuto chvíli nějak relevantně komentovat," dodal.
Jak dlouho bude moct mezinárodně uznávaný orchestr, který je obecně prospěšnou společností, v Krocínově ulici zůstat, je zatím podle něj těžké odhadnout. Současní majitelé chtějí zřejmě dům rekonstruovat. Zatím se však neví kdy. PKF prý komunikuje s majiteli pouze pomocí prostředníka. Již v minulosti se objevovaly úvahy, že by v budově měl vzniknout hotel.
V reportáži České televize z minulého čtvrtka zaznělo, že PKF by se mohla přemístit do Stavovského divadla, což bylo údajně dohodnuto již při prosincovém podpisu smlouvy s Jiřím Bělohlávkem. Světoznámý dirigent a zakladatel PKF se má příští rok stát šéfdirigentem České filharmonie. Důvěryhodný zdroj ČTK z České filharmonie však tuto spekulaci vyvrátil.
Také náměstek ministerstva kultury Radek Zdráhal přemístění PKF do Stavovského divadla odmítá. Podle něj došlo k mylné interpretaci různých interních materiálů, které na MK poslali odborníci, kteří nezávazně navrhovali využít externí orchestry v rámci operních produkcí. „Členové orchestru ND, případně Státní opery, mají z PKF panickou hrůzu, tak si to živí v rámci nějakého jejich příběhu," reagoval. Spekulace mohly podle něj vzniknout i v souvislosti s historickým problémem Bělohlávka a první české scény. V minulosti měl stanout v čele opery ND. Do funkce však nenastoupil, mimo jiné proto, že ND nedostalo od vlády původně slíbené peníze na angažování kvalitních zahraničních umělců.
Ministerstvo kultury plánuje reformu Státní opery Praha a Národního divadla, jejímž cílem má být úspornější provoz a zkvalitnění produkce, nikoliv zrušení provozů. MK vidí v české metropoli prostor pouze pro jeden operní a baletní soubor. Budova Státní opery je prý k tomuto účelu předurčena. Momentálně má baletní a operní soubor nejen SOP, ale i Národní divadlo. Minulý týden vznikla na MK komise, která projedná budoucnost obou scén.
Zdráhal dnes ČTK potvrdil, že v úterý na ministerstvu představí své návrhy na řešení situace ředitel ND Ondřej Černý a šéf Státní opery Radim Dolanský.