OSN požaduje po členských státech projednání požadavku častějšího zasedání výboru zabývajícího se diskriminací žen ve světě. Čeští poslanci se k tomu vyjádří na únorové schůzi.
Poslanci by měli na únorové schůzi posoudit změnu Úmluvy o odstranění všech forem diskriminace žen. Autoři návrhu totiž požadují, aby z ní vypadlo striktní stanovení, kolik dní v roce má zasedat výbor, který projednává zprávy o diskriminaci v jednotlivých členských zemích. Tvrdí, že nestíhají projednat všechnu agendu. Instituce je součástí OSN.
Úmluva obsahuje definici toho, co představuje diskriminaci žen. Jejím přijetím se státy zavazují přijímat opatření k odstranění diskriminace žen ve všech formách. Československo k úmluvě přistoupilo v březnu 1982, Česká republika zůstala smluvní stranou i po rozdělení tehdejšího státu. Dvakrát ročně se schází Výbor pro odstranění diskriminace žen, který tvoří odborníci z různých zemí. Projednává zprávy členských zemí a vydává příslušná doporučení.
Podle současné formulace by měl výbor jednat nejvýše dva týdny každý rok. Autoři návrhu ale tvrdí, že neustále přibývá smluvních stran, a členové výboru nestíhají během 14 dnů projednat zprávy ze všech členských zemí. Navrhují proto, aby o délce zasedání každý rok rozhodlo Valné shromáždění OSN.
„Se vzrůstajícím počtem smluvních stran, který nyní činí 186 států, roste i časová náročnost projednávání zpráv," argumentují. Výbor spolupracuje s českými neziskovými organizacemi a je informován o případech, kdy jsou ženská práva porušována či existují pouze na papíře.
Smlouva patří do kategorie prezidentských. Proto o ní budou rozhodovat obě komory Parlamentu a poté i prezident.
Ve zprávě pro loňské zasedání výboru bylo České republice vytýkáno, že stále nevyšetřila případy nedobrovolně sterilizovaných žen a nezajistila jejich řádné odškodnění. Dále zde bylo uvedeno, že ženám, které nechtějí rodit v porodnicích, není umožněno rodit doma za pomoci porodních asistentek nebo v porodních domech.
O výtkách informovala českou veřejnost loni v říjnu Česká ženská lobby, sdružující třiadvacet uskupení zabývajících se postavením žen v České republice. Ministerstvo práce a sociálních věcí tehdy slíbilo, že v letošním roce jmenuje člověka odpovědného na úrovni ministerstva sledovat nerovnosti v odměňování žen.