USA a Británie uzavřely ambasády v Jemenu
Jan MiesslerDůvodem jsou hrozby místní Al-Kajdy. Obamova válka proti terorismu bude zřejmě eskalovat.
Američané a Britové kvůli hrozbě ze strany Al-Kajdy uzavřeli v neděli své konzuláty v jemenském hlavním městě San'á. Došlo k tomu krátce poté, co se Velká Británie připojila k americkému financování jemenských takzvaných protiteroristických sil. Kvůli podobným hrozbám byla americká ambasáda v minulých letech zavřena několikrát. Al-Kajdá už na ambasádu zaútočila v roce 2008, výsledkem útoku ozbrojenců a dvou automobilů naplněných výbušninami bylo úmrtí 19 osob a 6 útočníků.
Američané již oznámili, že svůj příspěvek na budování a výcvik jemenských sil více než zdvojnásobí. Vojenská pomoc Jemenu ze strany USA činila 4,5 milionů dolarů v roce 2006, 26 milionů v roce 2007, v roce 2008 byla přerušena a v roce 2009 se vyhoupla na 67 milionů dolarů. Británie hodlá do roku 2011 přispět částkou okolo 111 miliard liber.
Jemen se nyní podle všeho stane dalším bojištěm již téměř dekádu trvající „války proti terorismu", kterou vyhlásil předchozí prezident George Bush po útocích na Pentagon a Světové obchodní centrum 11. září 2001. Navzdory invazím do Afghánistánu a Iráku, které byly svého času prezentovány také jako tažení proti terorismu, se Spojeným státům zatím nepodařilo hrozbu teroristických útoků spojovaných s organizací Al-Kajdá odvrátit. Kromě Jemenu si chtějí Američané došlápnout také na somálské piráty, kteří operují z protějšího břehu Adenského zálivu.
Al-Kajdá je na Arabském poloostrově nejsilnější
Na Arabském poloostrově působí Al-Kajdá v Saudské Arábii a Jemenu, přičemž v posledních letech její aktivita sílila. V lednu 2009 se saudská a jemenská odnož této organizace spojily pod vedením Násira Wuhaishiho, kterému se v roce 2006 podařilo společně s dalšími 22 zadrženými členy Al-Kajdy uprchnout z jemenského vězení. Jeho zástupcem je údajně Said Ali al-Shihri, kterého Američané několik let zadržovali ve vězení na základně Guantánamo a který byl propuštěn z saudského vězení v roce 2007.
Podle expertů má Al-Kajdá na arabském polostrově několik set ozbrojenců a operuje především ve východní části země, kam nedosahuje autorita centrální vlády a kde má podporu místních kmenů. Jemen pro Al-Kajdu představuje důležitou základnu, protože právě zde dochází k vyzbrojování, tréninku a setkávání bojovníků této teroristické organizace. Kromě Arabského polostrova vyvíjí Al-Kajdá činnost především v Iráku, Afghánistánu, Libanonu a na palestinských územích, v Jemenu se ale zatím může cítit nejbezpečněji.
Vánoční útok na letadlo společnosti Delta směřující do amerického Detroitu měl být podle Al-Kajdy, která se k činu přihlásila, odpovědí na „útoky amerických stíhaček v Jemenu, které způsobily smrt tamějších civilistů." Podle jemenské vlády šlo ale o jemenská letadla, která měla údajně zabít více než třicet příslušníků Al-Kajdy. Předseda americké senátní komise pro domácí bezpečnost Joseph Lieberman nicméně potvrdil, že americká vojenská přítomnost v Jemenu roste a zahrnuje „zvláštní operace", jednotky zelených baretů a špionážní aktivity.
Problémem Jemenu je vedle chudoby také slabá centrální vláda, která nemá pod kontrolou některé části země. Ta vznikla teprve v roce 1990 sloučením Jemenské arabské republiky (tzv. Severní Jemen) a Lidově demokratické republiky Jemen (tzv. Jižní Jemen). Oblast je od osmdesátých charakteristická nestabilní vojenskou situací.
Další informace:
Guardian Britain and US shut embassies in Yemen after al-Qaida threats
Al Jazeera English Al-Qaeda in the Arabian Peninsula