ČSSD si v sobotu bude volit pražského lídra. Mezi uchazeči má největší podporu veřejnosti Jiří Dienstbier mladší, ale politolog Lukáš Jelínek si myslí, že ve straně zvítězí starý pragmatický styl Hulinského, jehož politika je zaměřena především na získávání postů a financí pro funkcionáře.
Úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka chválí schopnosti a pevné principiální postoje Jiřího Dienstbiera mladšího, který se v sobotu utká o post lídra pražské ČSSD s dosavadním předsedou Petrem Hulinským. Veřejně ho ale jako kandidáta na předsedu v dnešním rozhovoru s novináři podpořit nechtěl. Dienstbier mladší vedl pražské sociální demokraty při volbách do pražského zastupitelstva a i po volbách odmítal koalici s ODS.
Očekává se, že Hulinský, kterou naopak kritizovanou koalici ODS a ČSSD v hlavním městě pomáhal vyjednat, svou funkci obhájí.
Politolog Lukáš Jelínek Deníku referendu řekl, že znovuzvolení Hulinského pro stranu bude představovat zachování statu quo. Tedy pokračování v politice získávání nejvíce politických postů a peněz pro funkcionáře. „Naopak Dienstbier představuje symbol otvírání se strany směrem k občanské společnosti, novým voličům a politiky držení slova voličům,“ řekl Jelínek.
Sobotní konference pražské organizace ČSSD bude kromě volby předsedy také vybírat delegáty na sjezd ČSSD, který koncem března v Brně zvolí nového šéfa strany. Sobotka dnes vyzvedl pevnost jak Dienstbierových, tak svých postojů. „Pokud někdo chce vést sociální demokracii a vyhrát s ní příští volby, tak nemůže své názory měnit podle toho, co se právě libí té či oné skupině funkcionářů,“ hájil svůj odmítavý postoj k pražské koalici ČSSD a ODS. Důležité podle něj je zastávat principiální postoje. „Podle mého názoru i Jiří Dienstbier tady v Praze zastával před volbami i po volbách principiální postoje,“ zdůraznil.
Dienstbier by podle Sobotky určitě zvládl funkci ve vedení pražské organizace, stejně jako by ji zvládli jiní kandidáti. „Nechci z pozice úřadujícího předsedy do těch voleb zasahovat a nebudu delegátům doporučovat, koho by měli nebo neměli volit,“ uvedl Sobotka s tím, že delegáti mají vlastní rozum a zkušenost.
Současně ale Sobotka uvedl, že by bylo důležité, aby se delegáti pražské konference rozhodli také podle toho, zda Praha potřebuje změnu. Tou by jistě byl po Hulinského dlouholetém šéfování pražským sociálním demokratům Dienstbier. Delegáti mají podle Sobotky také vlastní představy o tom, koho by pražská organizace měla oslovovat a jakým způsobem by měla posílit pozici ČSSD v hlavním městě.
Podle výzkumů veřejného mínění má sympatie veřejnosti Dienstbier, který končívá za Sobotkou jako druhý nejpopulárnější muž ČSSD. Mezi pražskými sociálními demokraty ale vítězí pragmatik Hulinský, který dokázal vyjednat ČSSD místo ve vedení hlavního města. Dělba o tuto kořist a technologie moci podle Jelínka v ČSSD dosud určuje směr. „Dienstbier má pochopitelně masivní podporu voličů, ale zástupci obvodů navázáni na Hulinského ho nepustí do vedení. Žádná z obvodních konferencí Dienstbiera nenominovala. V této tajné volbě tedy spíše půjde o průzkum mínění ve straně o tom, jak velkou má Dienstbier podporu,“ myslí si politolog.
O křeslo předsedy ČSSD se v Praze hodlají ještě ucházet náměstek primátora Karel Březina, místostarosta Prahy 4 Jiří Bodenlos a předseda sociálních demokratů v Praze 3 Michal Kucián.
Konference pražské ČSSD se účastní oba protagonisté voleb budoucího celorepublikového předsedy sociální demokracie Sobotka a jihomoravský hejtman Michal Hašek. Oba představí svou vizi budoucnosti ČSSD. Pozorovatelé soudí, že pražští sociální demokraté dají přednost Haškovi. Pražská ČSSD patří k nejpočetnějším a také nejvlivnějším krajským organizacím. Sjezd mívá ale kolem šesti set delegátů a krajských organizací je spolu s Prahou 14.