Koptští křesťané v Egyptě po atentátu spustili násilné protesty
Roman BurešEgyptská policie zvýšila po sobotním atentátu v Alexandrii ostrahu kostelů a koptským křesťanům slibuje brzké dopadení viníků. Ti kvůli údajnému zanedbání prevence a dlouhodobé diskriminaci vyšli o víkendu do ulic.
Egyptská policie v neděli zadržela sedm lidí podezřelých z útoku na kostel v přístavním městě Alexandria, který si třicet minut po silvestrovské půlnoční mši vyžádal životy jednadvaceti koptů, egyptských křesťanů. Útok je podle agentur nejhorším případem náboženského násilí v Egyptě za posledních deset let.
Autority se obávají dalších útoků, a tento týden výrazně zvýšily ostrahu kostelů, protože koptové začínají slavit Vánoce. U kostelů nesmějí parkovat automobily a dovnitř policie pouští jen prověřené osoby.
Sobotní sebevražedný útok ve středomořském přístavním městě zasáhl dav věřících, kteří odcházeli z půlnoční mše. Prezident Husní Mubarak útok odsoudil, prohlásil, že je dílem cizinců, kteří se ze země snaží vytvořit nové sídlo teroristů, a zdůraznil, že to nebyl útok jen vůči křesťanům, ale vůči všem Egypťanům. V podobném duchu, avšak smířlivějším tónu se vyjádřili i představitelé koptského a muslimského duchovenstva.
Úřady v souvislosti s útokem zatkly sedmnáct lidí, deset z nich ale poté propustily. Většina pozorovatelů se shoduje, že za útok je zodpovědná Al-Káida nebo jedna z jejích odnoží. „Technické aspekty… velké množství obětí a hrozby Al-Káidy v Iráku směřují k Al-Káidě,“ řekl Diaa Rašvan z káhirského centra Ahram.
Výslovně se k zodpovědnosti prozatím nikdo nepřihlásil. Policejní vyšetřování se ale zaměřilo na místní skupinu islamistů inspirovaných, ale ne přímo instruovaných Al-Káidou.
Při útoku, který byl pravděpodobně kombinací sebevražedného atentátu a výbušniny nastražené v zaparkovaném automobilu, bylo krom jednadvaceti mrtvých také zraněno bezmála sto lidí.
Dva dny nepokojů
Několik set nespokojených křesťanů se v oba víkendové dny sešlo v Alexandrii i Káhiře a dožadovalo se větší ochrany od státu a policie. V káhirské katedrále svatého Marka, která je sídlem koptského patriarchy Šenudy III., slovně útočili na politiky, již přišli vyjádřit upřímnou soustrast obětem atentátu.
Ministra pro ekonomický rozvoj Osmana Mohammeda Osmana dokonce zahnali zpět do auta, když na něj začali házet kameny. Jiná část rozzlobených koptů se před katedrálou střetla s policií. Podle policejních údajů utrpělo minimálně čtyřicet policistů lehká zranění, když na ně protestující začali házet kameny.
Více než tisíc demonstrantů poté prorazilo policejní kordon a vyšlo do ulic, kde zablokovali dopravu a ničili projíždějící auta. Ještě před tím se snažili obklíčit auto nejvýše postaveného muslimského klerika v zemi a imáma mešity a univerzity al-Azhar Ahmeda Tajíba.
V Alexandrii, kde se v neděli pořádaly bohoslužby za oběti atentátu, rozehnala protesty policie za použití slzného plynu.
V osmdesátimilionovém Egyptě žije přibližně osm milionů koptských křesťanů. Pětadevadesát procent z nich se hlásí k pravoslavným církvím, zbytek jsou převážně katolíci. Jedná se o největší křesťanskou komunitu na Blízkém východě.
Další informace:
The Guardian Egypt arrests 7 over deadly Coptic church attack in Alexandria
BBC News Alexandria church bomb: Egyptian Copts and police clash
AFP Christians pelt Egypt minister as fears unrest rise