Véčkaři mohou v referendech ovlivnit podobu vládních reforem
Jana RidvanovaVěci veřejné se v závazných vnitrostranických referendech mj. ptají svých příznivců, zda má vedení vyjednávat o tom, aby zásady zdravotní i důchodové reformy byly ukotveny v ústavě. To by znamenalo nutnou podporu ČSSD.
Vládní strana Věci veřejné (VV) se ve čtyřech internetových referendech bude radit se svými voliči o vládních reformách. Strana 22. prosince svým členům a registrovaným příznivcům, kterých je více než dvacet tisíc, předložila sporné otázky reforem k posouzení.
Podle poslance této strany Radima Vysloužila ale výsledek internetového hlasování ještě přímo neznamená, že reformy musejí být tímto způsobem schváleny. Strana podle něj pouze žádá „véčkaře", aby řekli, jestli mají zástupci VV vyjednávat o tom, že budou chtít prosadit důchodovou reformu ústavní většinou.
„Chceme konsenzus všech stran, i opoziční ČSSD, aby byla reforma dlouhodobě udržitelná," řekl ČTK Vysloužil. VV si podle něj nepřejí, aby se s každou změnou vlády měnila i koncepce důchodů a zdravotnictví. V ideálním případě by reforma měla platit několik desítek let, dodal poslanec.
Stranické vedení se tzv. véčkařů ptá:
Mají VV vyjednávat se svými koaličními partnery, aby byly základní principy důchodové a zdravotní reformy schváleny jako ústavní zákon?
Souhlasíte se sjednocením DPH na devatenáct procent pod záminkou financování důchodů bez plné kompenzace důchodcům a rodinám s dětmi?
Chcete, aby se do výpočtu důchodu nadále plně započítával průměrný příjem matky/otce v době jejich ekonomické aktivity i za dobu péče o dítě?
Souhlasíte s tím, aby osoby vychovávající děti měly nižší odvody na důchodové pojištění?
Věci veřejné již jednou o osudu vlády rozhodovaly hlasováním. Šlo o podepsání koaliční smlouvy. Místopředsedkyně VV Karolína Peake deníku Právo sdělila, že i tentokrát bude strana výsledky hlasování respektovat.
Postup VV značně zneklidňuje řadu politiků vládní koalice, kteří povolební diskusi s voliči považují za nesmyslnou a hloupou.
Místopředseda ODS Alexandr Vondra referendum VV např. označil za ústavní a politický nesmysl.
Také první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek referendum považuje za hloupost, protože závazek voličům by pro VV mohl znamenat vypovězení koaliční smlouvy. Hlasování by podle Kalouska bylo v pořádku, kdyby si strana byla jistá takovým výsledkem hlasování, který by neohrozil fungování vlády.
Vedle otázky, zda vyjednávat či nevyjednávat s koaličními partnery, se jako nejkontroverznější záležitost zdá být otázka, zda by měly být základní principy důchodové reformy a zdravotní reformy schváleny jako ústavní zákon.
Podle Peake by všechny zásadní reformy měly být otázkou diskuse se sociální demokracií.
Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) by si dohodu s ČSSD přál, ale nevěří v ni. Proto považuje za nesmyslné vázat důchodovou reformu na souhlas ČSSD. Negativně se o referendu VV vyjádřil i poslanec a hejtman David Rath (ČSSD). „Je to hloupost a amatérismus, který VV předvádějí,“ myslí si Rath. Podle něj bezplatné zdravotnictví zaručuje ústava, proto krok koaliční strany považuje za nadstandardní.
Peake si je vědoma, že referenda mohou způsobit v koalici rozkol. Podle ní se ale neshodám v politice nelze vyhnout. „Není to tak, že by koaliční strany fungovaly jako jeden tým. Stále jsme jeden druhému bohužel i politickými konkurenty,“ řekla deníku Právo Peake.
Pro schválení ústavního zákona potřebuje koalice ve Sněmovně dva hlasy opozice, které nemá. V Senátu, jehož třípětinovou většinu schválení ústavního zákona vyžaduje, je dokonce v menšině. Výsledky referenda budou známy až 21. ledna.