Některé nemocnice ve Středočeském kraji již obdržely první výpovědi lékařů. Největší problémy budou řešit nemocnice na Vysočině. V Příbrami podali výpověď všichni lékaři z gynekologicko-porodnického oddělení s výjimkou primáře.
Některé nemocnice ve Středočeském kraji dnes obdržely první výpovědi lékařů, kteří nejsou spokojeni s výší svých platů. Nemocnici v Příbrami chce opustit 28 lékařů. Odchod z nemocnice plánuje celé gynekologicko-porodnické oddělení s výjimkou primáře, řekl ČTK ředitel Stanislav Holobrada.
Výpovědi obdržela také nemocnice v Kolíně. Podle ředitele Petra Chudomela plánuje odejít 43 doktorů. Další nemocnice v kraji na výpovědi většinou čekají.
Nejzásadnější problém zřejmě budou řešit v Příbrami, kde podalo výpověď zhruba 15 procent z celkového počtu 181 lékařů. Podle ředitele Holobrady plánují odchod z nemocnice jednotlivci, dvojice nebo trojice z jednotlivých oddělení. Odejít chce 28 doktorů, což je o tři méně, než odbory původně avizovaly.
Výpověď ovšem podali všichni lékaři z gynekologicko-porodnického oddělení s výjimkou primáře. „Řešením možné situace v poskytování péče v tomto oboru se budeme zabývat v lednu a únoru tak, abychom zajistili chod oddělení," sdělil Holobrada.
Nemocnici v Kolíně chce podle ředitele Petra Chudomela opustit 43 lékařů. Pokud se podle něj naplní scénář, který nespokojení doktoři avizují, mohly by nastat problémy na interně a oddělení neurologie. „Situaci musíme teprve analyzovat, poté přijmeme nějaký scénář," uvedl Chudomel.
Jednu výpověď dnes obdržela také mladoboleslavská Klaudiánova nemocnice. ČTK to sdělila její mluvčí Kamila Hamáčková. Naopak žádné výpovědi zatím nemají k dispozici v kladenské nemocnici, řekl ČTK náměstek ředitelky Vladimír Lemon.
Výpovědi zatím nedorazily ani do menších soukromých nemocnic v Berouně nebo Rakovníku. Mluvčí berounské nemocnice Vlasta Dolejšová uvedla, že s nimi příliš nepočítají. „Zatím nemáme žádné signály, že by nějaké výpovědi byly," potvrdil jednatel rakovnické Masarykovy nemocnice Jaromír Bureš.
Podle středočeského koordinátora Lékařského odborového klubu (LOK) Jiřího Sedláka budou přesná čísla podaných výpovědí známá až ke konci týdne, jelikož budou výpovědi podávat někteří lékaři samostatně.
„Výpovědi se zatím rozesílají do jednotlivých zařízení po republice, která by měla dát do konce týdne vědět, kolik výpovědí skutečně obdržely," uvedl Sedlák.
V uherskohradišťské nemocnici dalo výpověď 26 procent lékařů
I do některých nemocnic Zlínského kraje již dorazily výpovědi lékařů, kteří se připojili k výzvě Děkujeme, odcházíme. Například vedení nemocnice v Uherském Hradišti obdrželo 46 výpovědí, to je 26 procent úvazků lékařů.
Sociálnědemokratická krajská radní pro zdravotnictví Hana Příleská doplnila, že výpovědi obdržela i Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně. Podle odborů v ní dalo výpověď 44 procent doktorů.
„Struktura výpovědí je taková, že nebude nijak poznamenán chod nemocnice vůči pacientovi. Paradoxně díky těmto výpovědím samovolně dojde k žádoucí restrukturalizaci a optimalizaci poskytování zdravotní péče," doplnil Valouch.
Žádné výpovědi podle mluvčí zařízení Lenky Plačkové zatím neobdržela nemocnice ve Vsetíně. Stejně se dnes vyjádřila i mluvčí nemocnice v Kroměříži Veronika Klímová. Nicméně podle Ivany Horkové z Lékařského odborového klubu (LOK) v kroměřížské nemocnici podalo výpověď 50 lékařů ze 100.
„Ochromeno zůstane neurologické, dětské, chirurgické oddělení. Problémy se zajištěním provozu budou mít oddělení interní, radiologické, plicní, ortopedické a gynekologické," doplnila.
Podle LOK ve Zlínském kraji podepsalo výpověď na 260 lékařů z přibližně 670. Nejvíce, prý 128 z 290, dá výpověď v Krajské nemocnici T. Bati ve Zlíně. „Výpovědi dnes do nemocnice dorazily. Kolik jich je, zatím nevím. Nemám ani informaci, jakých oborů se to týká," uvedla krajská radní pro zdravotnictví Hana Příleská.
Předseda LOK Martin Engel už dříve uvedl, že ve Vsetíně podalo výpověď 37 lékařů. Mluvčí nemocnice Lenka Plačková uvedla, že v zařízení jich pracuje přibližně 95. Všechny čtyři nemocnice jsou akciovými společnostmi Zlínského kraje.
Hejtmanství Zlínského kraje se tak začíná připravovat na řešení krizové situace, která by mohla nastat. Na začátek příštího týdne naplánovalo jednání s řediteli nemocnic. „Stále čekáme na konkrétní výpovědi, takže zatím nemohu podat bližší informace o tom, jak budeme situaci řešit," uvedla krajská radní.
Na Vysočině podalo výpověď 59 procent lékařů
Ředitelé pěti krajských nemocnic na Vysočině pak doposud obdrželi výpovědi 391 lékařů. Na výzvu lékařských odborů Děkujeme, odcházíme tu tak reagovalo přibližně 59 procent všech nemocničních lékařů v kraji.
Jejich počty se příliš neliší od údajů ohlášených už dříve odboráři. Ředitelé nemocnic teď analyzují situaci a připravují se na jednání o dalším vývoji s vedením kraje, které by se mělo uskutečnit 5. ledna.
Výpověďmi jsou nejvíce ohrožena důležitá oddělení. Procentuálně nejvíc lékařů chce odejít z nemocnic v Jihlavě a v Novém Městě na Moravě — 72 procent.
Podle LOK v nemocnicích v celé zemi podalo v akci Děkujeme, odcházíme výpověď už zhruba 3 800 lékařů. Engel očekává, že do konce roku bude výpovědí přes 4 000. Celkový počet nemocničních doktorů se pohybuje mezi 12 000 až 19 000.
Lékaři žádají až trojnásobek průměrného platu v zemi. Nyní mají v průměru 50 000 korun za práci s přesčasy a službami, chtějí 70 000 korun základního platu. Na splnění požadavku by bylo zapotřebí až šesti miliard korun. Zdravotnictví ročně spotřebuje téměř 290 miliard.