Chodorkovskij byl znovu odsouzen, hrozí mu dalších šest let
Roman BurešMoskevský soud uznal v závěru dalšího z procesů s Michailem Chodorkovským bývalého ruského oligarchu vinným ze zpronevěry. Podle depeší amerických diplomatů je snaha o dodržení zákonů v tomto případě jen „rtěnkou na politickém praseti“.
Moskevský soud v pondělí prohlásil bývalého ruského oligarchu Michajla Chodorkovského viným ze zpronevěry. Měl se jí dopustit krádeží ropy v hodnotě více než půl bilionu korun z vlastní společnosti. Žalobci pro někdejšího majitele energetického koncernu Jukos požadují šest let vězení.
Právníci Chodorkovského označují žalobu za absurdní a za snahou o další uvěznění svého klienta vidí politickou motivaci.
Bývalý oligarcha se při posledních slyšeních hájil argumentem, že ropu nemohl ukrást, neboť byl od začátku do konce jejím jediným majitelem. Státní zástupce následně nařkl, že nepochopili, jak ropný průmysl funguje a že podléhají mocenskému nátlaku.
Společně s Chodorkovským je podle moskevského soudu vinen také jeho společník Platon Lebeděv. Čtení rozsudku ale stále pokračuje a může údajně trvat až několik dní. O konečné výši trestu rozhodne moskevský soud na konci ledna.
Putinův vězeň
Michajl Chodorkovskij byl zatčen v roce 2003 poté, co začal otevřeně kritizovat politiku tehdejšího prezidenta Vladimira Putina a podporovat liberální opozici. V roce 2005 byl odsouzen za daňové úniky k osmi rokům vězení. Krátce nato byl znovu obviněn z dalších trestných činů. Jeho první trest měl vypršet v příštím roce.
Kritici procesu prohlašují, že se Kreml snaží Chodorkovského držet za mřížemi co nejdéle. V Ruském protivládním tisku má oligarcha již od prvního procesu přezdívku Putinův vězeň.
Putin, jež v současnosti vykonává funkci premiéra, se k případu vyjadřuje jen telegraficky. Naposledy tak učinil v televizním vystoupení minulý týden, kdy pouze uvedl, že „zloděj patří do vězení“. Chodorkovského právníci poté prohlásili, že Putinův výrok je jasným důkazem, že moc tlačí na soudy, a bude sloužit jako jeden z argumentů při odvolání, pokud soud uzná Chodorkovského vinným.
Proces je bedlivě sledován také v zahraničí. „Tento soud je považován za zkoušku toho, jak v Rusku vládne zákon,“ prohlásil v sobotu německý velvyslanec v Moskvě Ulrich Brandenburg.
Američtí diplomaté mají jasno
V jedné z uniklých depeší americké ambasády v Moskvě, kterou zveřejnil server WikiLeaks, se tehdejší americký velvyslanec William Burns odvolává na informátora, dle kterého je proces s Chodorkovským přímo řízený Kremlem. „K jeho propuštění pravděpodobně nedojde do té doby, dokud bude u moci Putinova vláda,“ napsal Burns doslova.
Jméno zpravodaje, se kterým velvyslanec rozhovor vedl, bylo z bezpečnostních důvodů z depeše vymazáno. Dokument byl na americké ministerstvo zahraničí odeslán v dubnu 2007.
V jiném z uniklých dokumentů, napsaném v prosinci 2009, američtí diplomaté prohlašují, že Kreml udržuje „cynický systém, kde jsou političtí odpůrci beztrestně odstraňováni“ a snaha o dodržení zákonů v Chodorkovského procesu je pouze „rtěnka na politickém praseti“.
Zástupci Spojených států proces již několikrát kritizovali. Tón, jakým o něm mluví v diplomatických depeších, je ale úplně jiný než při oficiálních vyjádřeních.
Američtí diplomaté také v dříve zveřejněných depeších označili Rusko za kleptokratický mafiánský stát, ve kterém se propojuje moc politiků, oligarchů a organizovaného zločinu.
Další informace:
BBC News Russian oil tycoon Khodorkovsky 'found guilty' in trial
The Guardian WikiLeaks: rule of law in Mikhail Khodorkovsky trial merely 'gloss'
The Guardian US embassy cables: Khodorkovsky 'will not be free while Putin is in power'