Maďarsko podle Orbána nechce měnit sporný mediální zákon
ČTKPřes mohutnou kritiku nového maďarského mediálního zákona Maďarsko podle premiéra Viktora Orbána v žádném případě zákon měnit nebude.
Bez ohledu na kritiku, kterou si vysloužil nový maďarský mediální zákon doma i v zahraničí, Budapešť nemá v úmyslu úpravu měnit. Podle agentury MTI to prohlásil maďarský premiér Viktor Orbán. „Zcela jistě nebudeme zákon měnit," zdůraznil předseda vlády v maďarské televizi.
Podle jeho slov nový mediální zákon, který má platit od ledna a jehož součástí jsou vysoké pokuty za takzvané nevyvážené zpravodajství, neobsahuje nic, co by bylo v rozporu s platnými pravidly regulace médií v zemích Evropské unie. „Je to evropský zákon," zdůraznil Orbán.
Evropská komise ale prověřuje, zda rozsáhlé reformy maďarského mediálního zákona jsou slučitelné s právem Evropské unie a s jejími principy. S odvoláním na mluvčího EK to ve středu uvedla agentura DPA. Podle normy schválené počátkem týdne mohou být zřejmě již od ledna 2011 maďarská média pokutována až 200 miliony forintů (přes 18 milionů korun) za takzvaně nevyvážené zpravodajství.
Nový maďarský zákon považuje za neslučitelný s demokratickými principy Evropské unie i český ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg. „EU by hned neměla střílet velkým kanonem," varoval v rozhovoru pro DPA zároveň šéf české diplomacie před razantním postupem vůči Maďarsku. Věří, že maďarský premiér Viktor Orbán je rozumný člověk, který sporný zákon novelizuje.
Maďarský zákon kritizovala i Evropská aliance tiskových agentur (EANA), podle níž nová norma znamená odklon od základů tiskové svobody. EANA je profesní organizace sdružující více než 30 tiskových agentur Evropy, mimo jiné francouzskou AFP, německou DPA, ruský ITAR-TASS či českou ČTK.
Sporný maďarský zákon by měl začít platit od 1. ledna 2011, tedy v den, kdy Budapešť na půl roku převezme předsednictví EU.