Murakami se vepíše i do českých kin
Ivo BystřičanFilmovou adaptaci globálního knižního bestselleru Norské dřevo čeká v únoru česká premiéra. Knihu jednoho ze současných nejvýznamnějších japonských autorů, Haruki Murakamiho, převedl na plátno režisér Tran Anh Hung.
Celosvětová premiéra filmu natočeného podle Murakamiho mnohovrstevnatého románu propojujícího postmoderní lásku s japonskou mytologií se uskutečnila v Japonsku v půli prosince. Film bude distribuován do šestatřiceti zemí včetně České republiky. Česká premiéra filmu Norské dřevo se uskuteční 10. února 2011.
Režisér francouzsko-vietnamského původu Tran Anh Hung se pokusil o věrné filmové ztvárnění. Byť sám japonštinu neovládá, děj po vzoru Murakamiho románu situuje do Japonska, postavy ztvárnili japonští herci a japonština je i originálním jazykem filmu. Režisér napsal scénář nejprve ve francouzštině, nechal ho přeložit do angličtiny a potom i do japonštiny. V komunikaci s herci spoléhal na asistenci svého producenta.
Tran Anh Hung se s Murakamim poprvé setkal v roce 2004. Spisovatel však dal své svolení k natočení filmu až po mnoha schůzkách v roce 2008. Podle režiséra si Murakami své dílo úzkostlivě chránil. Chtěl předem vidět scénář i rozpočet filmu.
Režisér Tran Anh Hung natočil mimo jiné filmy Vůně zelené papáje a Xich lo, za který získal v roce 1995 Zlatého lva na filmovém festivalu v Benátkách. Za snímek Vůně zelené papáje získal zlato na festivalu v Cannes za kameru a byl nominován na Oscara. Norské dřevo je jeho pátým celovečerním filmem.
Norské dřevo je příběhem dospívání hlavního hrdiny, jehož nejlepší přítel spáchá sebevraždu. Hrdina jde studovat do Tokia, daleko od svého domova. V Tokiu do jeho života vstoupí dvě dívky. Jedna z nich je přítelkyní mrtvého kamaráda. Reminiscence však jejich potenciální vztah zmaří.
V Japonsku kniha vyšla v roce 1987. Murakamimu tam přinesla takovou publicitu, že se před ní na čtyři roky ukryl v Řecku, následující léta 1991 až 1995 pak strávil ve Spojených státech. Vrátit se do Japonska ho přimělo až zemětřesení v Kóbe a plynový útok fanatických stoupenců sekty Óm šinrikjó v tokijském metru.
Obě události reflektoval ve svých knihách. Po plynovém útoku se rok věnoval rešerším, hovořil s několika desítkami účastníků incidentu a jejich výpovědi pak použil k napsání Undergroundu. Zemětřesení v Kóbe zase věnoval soubor povídek Po otřesech, který nedávno vyšel v češtině. O Murakamim se spekuluje jako o horkém kandidátovi na Nobelovu cenu za literaturu.