Vláda projedná změny v platech státních zaměstnanců
ČTKVláda bude projednávat návrh MPSV, který upravuje možnost stanovit tarifní plat bez ohledu na počet odpracovaných let. Ten kritizují odbory, ale i některé kraje.
Vláda v úterý projedná sporné nařízení, které má upravit podmínky pro pásmové odměňování zaměstnanců. Konkrétně se jedná o možnost stanovit tarifní plat bez ohledu na počet odpracovaných let. To se má podle návrhu týkat všech zaměstnanců ve státní a veřejné správě s výjimkou většiny pedagogů.
Nařízení, které má novelizovat nynější legislativní úpravu, kromě toho ruší dosavadní podmínky pro pásmové odměňování. Tedy například to, že podmínky pro pásmové odměňování se musí upravit v kolektivní smlouvě nebo vnitřním předpisem. Dále nařízení stanovuje podmínky, za kterých bude možné ve státní správě zavést smluvní platy. Budou je moci dostat zaměstnanci zařazení do 13. a vyšší platové třídy.
Návrh nařízení vlády počítá i s dalšími změnami. Kromě jiného zavádí dvě samostatné tarifní tabulky pro pedagogy. Tabulky jsou koncipovány pro 16 platových tříd a pět platových stupňů. Tabulky pro ostatní zaměstnance ve státní a veřejné správě mají tarify stanovené ve 12 stupních. Tabulky pro pedagogické pracovníky se od sebe liší v tom, že jedna z nich bude určena pedagogům, kteří nemají odpovídající kvalifikaci.
Návrh také mění podmínky pro odměňování zaměstnanců na pozicích, na které nemají potřebnou kvalifikaci, ale zaměstnavatel nemůže najít vhodného zaměstnance. Nově bude moci zaměstnanec na tomto místě a ve vyšší platové třídě setrvat neomezenou dobu, pokud podle návrhu prokázal schopnost k výkonu požadované práce. V současnosti je toto období omezeno na čtyři roky.
Nařízení přitom jenom realizuje nedávnou změnu zákoníku práce, kterou vláda prosadila v Parlamentu přes odpor opozice i odborových svazů. Není proto divu, že sklidilo v připomínkovém řízení řadu negativních ohlasů.
Například Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) návrh odmítla, protože má umožnit stanovení výše platu bez ohledu na náročnost, složitost a odpovědnost vykonávané práce. Navržená úprava podle něj znamená naprostou degradaci hodnoty vzdělání. Navíc je pro ni nepřijatelné subjektivní hodnocení zaměstnanců. Kvůli změnám v tarifech a smluvním platům dokonce odbory zaměstnanců ve státní a veřejné správě vyhlásily na 8. prosince stávku a na 15. prosince demonstraci policistů a hasičů.
Odboráři přitom nejsou jediní, kdo měl k návrhu zásadní připomínky. Například Zlínský kraj a kraj Vysočina žádaly jeho stažení z legislativního procesu. Uvedeným návrhem podle nich vzniká prostor pro subjektivní posuzování, klientelismus. Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV), které návrh připravilo, jejich připomínku odmítlo s odůvodněním, že návrh nelze stáhnout z důvodu politického zadání. Legislativní rada vlády doporučila návrh schválit.