Princip kolektivní viny v Novém Bydžově

Redakce DR

Starosta Nového Bydžova vydal prohlášení, kde slibuje zvláštní opatření vůči místním Romům. Uplatňuje principy kolektivní viny a situaci chce řešit represí.

Podle Hradeckého deníku si obyvatelé Nového Bydžova na Hradecku stěžují na útoky, přepadení a krádeže ze strany místních Romů. V uplynulých dnech byla také znásilněna jedenadvacetiletá dívka. Radnice v Novém Bydžově v reakci na to vyhlásila boj proti Romům, kteří ve městě bydlí. Město založilo speciální komisi pro bezpečnost a chce posílit městskou policii, vyplývá to z prohlášení na radničním webu.

Starosta Nového Bydžova Pavel Louda (ODS) na to reagoval oficiálním prohlášením nazvaném „Cikáni znásilnili, město chystá zvláštní opatření“. V tomto prohlášení mimo jiné píše, že „poslední kapka nenávisti občanů k cikánům přetekla,“ stěžuje si zde na to, že je ve městě málo policistů a když sloužící hlídka vyjede mimo město, Romové údajně: „vesele řádí, řvou, vyhrožují, ohrožují noži, kradou, znásilňují.“ Podle starosty se občané města dělí na ty slušné, kteří pracují a Romové podle něj mezitím: „tráví rozvalení na lavičkách na náměstí a spokojeně klábosí.“ Situace se podle starosty dá řešit jen obtížně, protože město má svázané ruce státní legislativou, která „neumožňuje radikální opatření tak, aby mu nehrozily žaloby za diskriminaci.“

Znásilnění je podle starosty, poslední kapkou k tomu, abychom zahájili represivní opatření. A to přesto, že mně a mým kolegům hrozí soudní procesy, protože to našim absurdním státem bude považováno za diskriminaci chudáků cikánů,“ prohlásil Louda.

Město tvrdí, že počet Romů v Bydžově narostl za posledních pět let na pět procent. Bydžov má celkem zhruba 7000 obyvatel. Město podle Loudy zvýší o třetinu počet městských strážníků, kterých bude celkem šest, dostanou také automobil. Nový Bydžov také chce podat stížnost k soudu a ombudsmanovi kvůli snížení rozpočtu policie. „Budeme usilovat o zavedení kamerového systému,“ dodává starosta.

Ne všichni zastupitelé však s razantním postupem města souhlasí. „Do voleb jsem šel proto, aby se situace s Romy řešila. Dlouho s nimi pracuji, mám vlastní koncepci a myslím, že tento problém se musí řešit jiným způsobem," uvedl pro MF Dnes zastupitel Josef Žibrún.

Radní Nového Bydžova Vladimír Neumann (ČSSD) pro server Romea.cz uvedl, že prohlášení zatím ještě nečetl. Podotkl ovšem, že si není vědom žádných chystaných represivních opatření, o kterých Louda v prohlášení píše. Ví pouze o tom, že v jednání je navýšení počtu policistů ve městě: „Lidé ve městě se bojí. Když jdu v létě večer ze zahrádky a procházím náměstím, tak tam pobíhají malé děti, které už mají dávno spát, a je tam hluk,“ dodal Neumann. Vzápětí zdůraznil, že „kriminalitu ve městě nemají na svědomí jen Romové, ale samozřejmě i ,bílí´“. Odhaduje, že Romové mají na kriminalitě asi poloviční podíl, což je podle něj vzhledem k počtu Romů ve městě velký nepoměr, z něhož pak vznikají další konflikty.

Sociolog Fedor Gál k celému kauze pro server Romea.cz uvedl: „co se už dá říct k lidskému zlu a kriminálnímu chování — znásilnění, k pitomosti starosty Nového Bydžova, který spolupodepsal výroky o kolektivní vině místních Romů, o vleklému problému, který jsme si zvykli označovat jako ,romský´ a řešíme ho žvaněním, o dělení lidí na slušné bílé a líné cikánské příživníky? Nic! Násilníci ať jdou sedět, starosta ať jde k šípku, řešitelé takzvaného romského problému ať zvednou zadky z úřednických židlí a vyrazí do terénu. Práce je tam fakt dost a není lehká.“

Více informací Romea.cz, Dokument na stránkách města Nový Bydžov

  Diskuse (58 příspěvků)
  JS
  Jan Samek
  November 26, 2010 v 19.59
  Fedor Gál
  Zaráží mě hloupost vyjádření Fedora Gála . Všechny násilníky pozavírat - kdo to asi udělá , když starosta argumentuje , že policie nemá ani na benzín . Starosta k šípku , takže kdyby držel zobák , k šípku by nemusel ? Kdo to tam asi půjde dělat .A řešitelé takzvaného romského problému , takže vlastně žádný romský problém není . A nejlíp ho řešitelé vyřeší v terénu , pokud to tedy přežijí . Opravdu přínosný názor .
  OW
  Ondřej Wolf, farář v.v.
  November 27, 2010 v 7.31
  Mne zaráží vaše arogance, pane Samek.
  Ale kdyby se rozdávaly Oskary za desinterpretaci a překrucování, nominoval bych vás s přesvědčením, že vyhrajete.
  Ondřej
  Saša Uhlová, novinářka
  November 27, 2010 v 22.52
  Pane Samku,
  co byste chtěl dělat jiného, než potrestat násilníky? U starosty nejde vůbec o to, že mluví, ale o to co a jak říká. Ročně se počet znásilnění v České republice pohybuje kolem 600 – 700 případů. Téměř výlučně jsou obětmi trestného činu znásilnění ženy. Kdyby se každému znásilnění dostalo takové pozornosti a vytvořila by se revanšistická atmosféra na principu etnické kolektivní viny, museli bychom tvrdě zasáhnout proti všem mužům
  JS
  Jan Samek
  November 29, 2010 v 9.45
  Žvanění
  Schválně jsem v reakci zvolil stejnou formu jako pan Gál . Pitomost starosty , žvanění , to jsou jeho slova a myslím, že na ně spíš platí označení " arogantní " pane Wolfe . Trvám na to , že jeho odpověď vůbec nic neřeší . V Novém Bydžově je skutečný problém , který nedokážeme řešit. První úlohou státu je chránit bezpečí a život občanů , pokud to nedokáže , ztrácí právo na existenci . Samospráva na to nestačí . Starosta Bydžova možná nezvolil nejlepší formu ale to co dělá směřuje k tomuto cíli . Myslím , že vaše reakce ukazuje neschopnost levicových intelektuálů vyrovnat se skutečnými problémy .

  A paní ( podle fotky možná slečno) Uhlová . Ano , opravdu bych chtěl aby byli potrestáni násilníci. To bohužel nestačí k tomu aby se podobné činy neopakovaly . Problém je v tom , že pokud bude vývoj pokračovat stejným směrem , bude násilí pokračovat . Starosta se to pokouší změnit a všichni ho kamenují . Na jedné straně je právo rómů , na druhé právo té znásilněné dívky , práva občanů Bydžova .
  Zatracování starosty těm druhým moc nepomůže. A k poznámce nakonec , nezlobte se , ale to je teprve desinformace . Porovnejte prosím celkový počet trestných činů v Bydžově a podíl rómů a celkový počet znásilnění a počet mužů a myslím, že důvod nezavřít všechny muže bude docela jasný .

  Poslední poznámka , nejsem rasista . Mezi romy jsou lidé , které respektuji . Jenom mě štve žvanění ( slovy a skutky Fedora Gála) namísto řešení.
  Saša Uhlová, novinářka
  November 29, 2010 v 15.36
  Pane Samku,
  jak byste si to tedy představoval - to řešení? Konkrétně, prosím.

  A pro Vaší informaci: Bude mi už brzy 34 let, jsem vdaná a mám tři děti. Takže budu podle všech kritérií spíš paní, ale domnívám se, že by se od oslovení slečna mělo upustit...
  martin škabraha, autor erót-ické literatury
  November 29, 2010 v 16.31
  Pane Samku...
  Právo znásilněné dívky je chráněno stejně jako právo jakéhokoliv jiného znásilněného - tj. do té míry, do jaké stačí zákony, soudy a počet policistů.

  To tvrzení, že je u Romů vysoká kriminalita - ano, je, dá se to u sociálně vyloučené skupiny předpokládat; ale udělat tam to pojítko se znásilněním a výkřikem "násilí bude pokračovat" je právě ten rasistický mechanismus, ke kterému se nepřiznáváte, protože si ho patrně ani nevědomujete...

  Budu trochu nekorektní, ale znásilnění ještě neohrožuje demokracii, prohlášení pana starosty ano, je jednoznačně rasistické. A nezajímá mě, že to třeba "tak nemyslel". Jazyk je jazyk.
  OW
  Ondřej Wolf, farář v.v.
  November 29, 2010 v 17.57
  Vidím, pane Samek, že jste zastáncem hromadné odpovědnosti, hromadné viny, hromadného trestu....atd., co se Romů týče.
  Které skupiny obyvatelstva navrhujete HROMADNĚ volat k odpovědnosti a trestat, pokud se podobný či ještě těžší zločin stane mezi např. etnickými Čechy? Podle náboženství? Podle adresy? Podle rodného čísla nebo čísla legitimace na tramvaj?
  Čím vším se musí Rom prokázat, abyste jej respektoval? Tím, že ho znáte jako slušného člověka?
  Jakou šanci u Vás má Rom, kterého jste v životě nepotkal a nic o něm nevíte.
  Jak by se Vám líbilo být podle jakékoliv statistiky morálně, hodnotově, jakoukoliv lidskou hodnotou zařazen mezi manžele Stodolovi a Ivana Roubala s tím, že podle této statistiky s Vámi bude nakládáno a pohlíženo na Vás jako na ně?
  Pokud se mi chystáte navrhnout, aby si tedy Romové "udělali sami mezi sebou pořádek", umíte také navrhnout způsob, jak by si mezi sebou měli "udělat pořádek" etničtí Češi?
  Ondřej

  JS
  Jan Samek
  November 29, 2010 v 21.40
  reakce
  Pane Škabraho , podařilo se vám jednou větou vystihnout podstatu sporu : "znásilnění ještě neohrožuje demokracii, prohlášení pana starosty ano" . Co už bude , podle vás, ohrožovat demokracii ? Ještě jedna znásilněná ? Dvě ?

  Demokraci je dobrá , je třeba za ni bojovat . Toliko ideál . Problém nastane , když je ideál takto konfrontován s realitou . U nás jsou to romové , ve Francii a v Německu muslimové . Velká část obyvatelstva se zcela jinou strukturou hodnot . Integrace do majority se nedaří také díky nářkům nad potlačováním etnika . Výsledkem je patová situace . Jak tedy vy navrhujete řešit " romský problém" , který podle pana Gála neexistuje ?

  Podle mě je to jeden z klíčových problémů , které máme a nedokážem je řešit . A zdá se mi , že je ( mimo výchovy dětí k integraci ) jen jediný recept . Stejný metr na všechny . Žádná pozitivní diskriminace . Kdo nerespektuje práva svých spoluobčanů , musí nést následky . To není prosazování kolektivní viny . Jen nerad vidím , když se kamenuje starosta za to , že chce konečně začít problém řešit a je zoufalý z toho , že nemá žádnou podporu .

  Paní Uhlové - omlouvám se za slečnu , vůbec to nebylo myšleno ofenzivně
  OW
  Ondřej Wolf, farář v.v.
  November 29, 2010 v 22.24
  Ano, to je trefné. Kdo nerespektuje práva spoluobčanů, musí nést následky.
  V tomto případě násilník, jsou li tací, tak i jeho pomocníci. Na tom se shodnou Romské organizace, Roman Joch, pí. Marksová Tominová, Fedor Gál, zdejší autoři i čtenáři.
  Celkem pestré spektrum.
  Jen o "pozitivní diskriminaci" tady mluvíte pouze Vy. Před tím o ní řeč nebyla. Nevyřčeně směřujete k tomu, že spolu s viníkem mají odpovědnost nést i jiní. Podle rodu.......
  U nás není mnoho míst, kde lze čerpat tato myšlenková schémata. Ti, co se tam sdružují hodně nemají rádi Fedora Gála, jeho rod i národ.
  Ondřej
  martin škabraha, autor erót-ické literatury
  November 30, 2010 v 8.11
  Náš boj
  Před časem na těchto stránkách kdosi použil výraz "neintegrovatelná menšina". Ten výraz znamená, že je tady určitá skupina, do které lze jednotlivce zařadit na základě určitých rozpoznatelných znaků (třeba barva kůže, ale např. i oděv, rasismus v tomto smyslu samozřejmě nemá co dělat s rasami, jak je definuje vědecká antropologie). A této skupině se připisuje nikoliv neintegrovanost (nepřizpůsobenost), ale neintegrovaTELNOST (nepřizpůsobIVOST). Každý, kdo umí česky, snad chápe rozdíl a mělo by mu být jasné, co to - často jistě nechtěně - říká. To není výraz už ani obyčejného rasismu, bavíme se tady o jazyce, který je už příbuzný Hitlerovu Mein Kampf. A jazyk je symptomem určitého uvažování, mentality, často nezávisle na subjektivních záměrech mluvčího.

  Navíc - do čeho se má kdo integrovat, čemu se má přizpůsobovat? To je také součást problému, a soudě podle vyjádření starosty a komentářů pana Samka zatraceně podstatná. Úspěšná integrace nemůže probíhat tak, že budeme po druhých chtít přizpůsobit se "našim hodnotám". To je jenom jiná varianta postoje "Nelíbíte se mi, nechci vás - tak vidíte, jak jste neintegrovatelní." Integrace musí být postavena na hodnotách, které jsou sdílené, v daném kontextu (relativně) univerzální. Např. demokracie či lidská práva. Ne názor české většiny. Tahle země není naše.

  A k tomu měření stejným metrem. Odmítá tu snad někdo to, že násilník má být potrestán?
  + Další komentáře