Španělské a britské firmy soupeří, kdo postaví největší větrník světa
Roman BurešSkupina španělských firem oznámila, že se pokusí navrhnout a sestrojit největší větrnou turbínu na světě s instalovaným výkonem patnáct megawattů. Prvenství prozatím drží Britové, již mají hotový projekt na elektrárnu dvoutřetinového výkonu.
Skupina španělských firem představila koncept projektu masivní větrné turbíny Azimut, jež by se měla stát základem elektráren nové generace. Počítá se s instalovaným výkonem patnáct megawattů a umístěním na moři. V propagačních materiálech je nápad vykreslen jako odpověď na problémy, s nimiž se potýká trh s obnovitelnou energií a příslušnými technologiemi. Pozorovatelé však vidí v iniciativě i snahu španělských výrobců symbolicky překonat primát, jenž drží v dané oblasti konstruktéři z Velké Británie.
Mezi oběma zeměmi — či spíše investory, firmami a výzkumnými centry — se nyní rozbíhá zajímavý závod.
Britští konstruktéři se na pomyslnou vedoucí pozici dostali dík dvěma dílům. Prvním je Britanica — turbína o výkonu deseti megawattů s listy klasického tvaru od americké společnosti Clipper Windpower. Britanica má již hotový projekt i vybranou lokalitu pro první využití — anglické severovýchodní pobřeží.
Druhým dílem je takzvaný Aero-generator X. Tato turbína byla veřejnosti představena teprve letos v červnu a její vývoj je v obdobném stádiu jako u španělského Azimutu, tedy ve fázi konceptu. Podobně jako Španělé mají i britští konstruktéři svou snahu za technologicky revoluční. Vrtule by měla mít délku 275 metrů, výšku osmdesát metrů a vertikální orientaci. Na rozdíl od Azimutu se však u Aero-generatoru počítá s výkonem „pouze“ deseti megawattů.
Projekt do 3 let, turbína do deseti
Projekt španělské turbíny byl zadán vládním Centrem pro vývoj průmyslové technologie. Spolupracuje na něm dvanáct inženýrských společností a dvaadvacet výzkumných center. Nejznámějším z výrobců je firma Gamesa — konstruktér větrníků, které dnes zásobují energií jižní oblasti země.
Dle mluvčích společnosti by měl být projekt hotový do čtyř let a má stát pětadvacet milionů eur. Bude-li dostatek financí, bude prototyp Azimutu vyroben v roce 2020.
„Největšími překážkami jsou dostupnost technologií, financování stavby turbín a dodávka energie na souš,“ cituje mluvčí Gamesy britský Guardian. „Výzvou je dále zmenšení rozdílu mezi cenou a výškou investic nutnou pro postavení elektráren na moři a na souši.“
Vedle Gamesy převzaly za Azimut hlavní odpovědnost společnosti Acciona Windpower, Alstom Wind, Acciona Energía a Iberdrola Renovables. Ty si rozdělí základní projekční úkoly: od zajištění aerodynamiky a konverze pohybové na elektrickou energii přes samotnou konstrukci a údržbu až po zapojení do elektrické sítě.
Budou-li Azimut, Aero-generator či Britanica dokončeny a ukáží-li se jako funkční, poslouží příslušná technologie jako vzor pro hromadnou výrobu. Ta může vposledku zlevnit nejenom cenu technologie, ale i energie z příslušného obnovitelného zdroje.
Další informace:
The Guardian Spanish firms race UK to build world's largest offshore wind turbine
The Guardian The Aerogenerator: The 'holy grail' of offshore turbines
BusinessGreen Spaniards could topple Britannia with 15MW wind turbine