Poslanci chtějí novým zákonem zkrotit lobbisty
Marek HomolkaPětice poslanců se snaží prosadit, aby se současně s předkládáním pozměňovacích návrhů k zákonům zveřejňovalo i jméno toho, kdo se na přípravě návrhu podílel. Transparency International návrh vítá, i když k němu má výhrady.
Bohuslav Sobotka, Jeroným Tejc (oba ČSSD), Pavel Kováčik (KSČM), Ondřej Liška (SZ) a nezařazená Věra Jakubková se snaží přimět české zákonodárce, aby při předkládání pozměňovacích návrhů k zákonům současně zveřejňovali údaje, kdo se na přípravě návrhu podílel.
Podle jejich tvrzení by se tímto krokem vyzrálo nad různými zájmovými a lobbistickými skupinami, které v mnoha případech stojí za pozměňovacími návrhy. Ty často nejsou dílem konkrétního zákonodárce, ale například advokátních kanceláří, profesních skupin či konzultačních firem, které tyto návrhy pro poslance a senátory připravují.
„Regulace byla potřebná a je jenom dobře, že s k tomuto kroku poslanci odhodlali,“ uvedl pro Deník Referendum šéf české pobočky nevládní protikorupční organizace Transparency International David Ondráčka.
Samotné lobbisty však návrh zákona nechává v klidu. „Je to hloupost, vůbec si neumím představit, kdo a jak to bude kontrolovat,“ uvedl pro Právo jeden ze spolumajitelů známé pražské lobbistické firmy, který si nepřál být jmenován.
Stejné výhrady má k chystanému zákonu i šéf ústavně-právního výboru Marek Benda (ODS). Návrh sice vítá, ovšem upozorňuje na složitou vymahatelnost. Také šéf Transparency International poznamenává: „Zákon není ve všech směrech ideální. Bylo by třeba upravit některá problematická místa.“
Za jeden z problematických bodů považuje v zákoně obsaženou definici lobbisty. Navrhovaný zákon za lobbistu považuje pouze člověka, který uskutečnil několik kontaktů za dané období. „Ve společnosti jsou však i lidé, které můžeme považovat za lobbisty, a to bez častých schůzek s politiky. V některých případech stačí i jeden telefonát ze strany šéfa velké firmy,“ upozorňuje Ondráčka.
Další nedostatečnost zákona spojuje Ondráčka se skupinou těch lobbistů, kteří se nebudou chtít podřídit novému zákonu, tedy nebudou se chtít ke svému lobbingu veřejně přiznat.
„Slušní lobbisté budou své přiznání brát jako jakousi povinnost,“ upozorňuje Ondráčka. Otázkou však zůstává, jak se v případě nového zákona zachovají ti, kteří mají lobbing jako skrytý zájem. Problémem může být i to, zda jednotlivá přiznání z řad poslanců nebudou přílišnou administrativní zátěží.
Podle Ondráčky je třeba si uvědomit skutečnost, že cílem tohoto zákona není okamžité vymýcení korupce. „Nový zákon má především tlačit na seriózní firmy, aby se spojily s těmi lobbisty, o nichž se ví, že jsou důvěryhodní. Díky tomu by se celý systém mohl zprůhlednit,“ dodává Ondráčka.
Další informace:
Novinky.cz Poslanci chtějí zákon, který vyzraje na lobbisty, ti se mu smějí