Zvířata na českých kožešinových farmách žijí v otřesných podmínkách
Dušan RadovanovičIniciativa Svoboda zvířat zveřejnila záběry týraných zvířat na kožešinových farmách. Zároveň dala podnět státní veterinární správě. Organizace zároveň připomíná, že ve vyspělých zemích je podobný chov již zakázán, nebo alespoň důsledně omezen.
Občanské sdružení Svoboda zvířat upozornilo na šokující podmínky zvířat, chovaných v České republice na kožešinových farmách. Na svém webu uveřejnilo fotografie a video pořízené na farmách v Moravských Knínicích, kde se chovají lišky, a v Syrovicích, kde jsou norci.
Na záběrech je vidět například liška, která má natolik nemocné oči, že vůbec nevidí, zjevně však nebyla nijak ošetřována, jinde se zvířata mačkají v malých zrezivělých klecích, kde se téměř nemohou hýbat.
Koordinátorka kampaně Proti srsti Lucie Moravcová zdůrazňuje, že život na farmách je pro zvířata utrpením. „Zvířata prožijí celé své krátké životy ve strohých klecích, kde jim chybí jakékoli podněty, mnohdy se z těchto podmínek, které ani zčásti nenaplňují jejich etologické potřeby, doslova ‚zblázní‘. Důsledkem chovu na farmách pak trpí různými nemocemi či behaviorálními problémy. U lišek je typickým příkladem infanticida, tedy zabíjení vlastních mláďat," popsala Moravcová.
Svoboda zvířat přitom upozorňuje, že v řadě evropských zemí je již chov kožešinových zvířat zakázán, nebo alespoň omezen a důsledně kontrolován. Kožešinový průmysl již odmítli například ve Velké Británii či v Rakousku. V mnoha dalších zemích běží přechodné období zákazu. V Nizozemí je již dlouho zakázán chov lišek a činčil.
Naopak české úřady zůstávají podle Moravcové k problému stále laxní. „V České republice existuje deset velkých farem, které chovají stovky šelem. Dále je zde několik farem menších a farmy s činčilami,“ řekla Deníku Referendum Moravcová.
O kontrolu podmínek se má starat státní veterinární správa. Přestože ke kontrolám občas dochází, pokuty většinou neuděluje. „Veterinární správě dáme určitě podnět, ze záběrů je patrné, že zvířata jsou neléčená nebo že uhynulí norci jsou ponecháni v klecích mezi živými," uvedla Moravcová.
Svoboda zvířat během tohoto měsíce organizuje akci Listopad — měsíc bez kožešin. Právě listopad je totiž měsícem, kdy dochází k zabíjení a kožkování tzv. kožešinových zvířat. Během měsíce budou aktivisté rozdávat letáky a na 26. listopadu, kdy proběhne Světový den bez kožešin, chystají v Praze protestní průvod a veřejná promítání.
Další informace:
Protisrsti.cz Záběry z kožešinové farmy Moravské Knínice
Protisrsti.cz Záběry z kožešinové farmy Syrovice