Španělští gayové a lesby přivítají papeže hromadným polibkem
Roman BurešČlenky a členové homosexuální komunity chtějí přivítat Benedikta XVI. na návštěvě Barcelony hromadným líbáním. Mělo by se tak stát v neděli, během papežova projevu před místní katedrálou. Účast na akci ohlásilo již patnáct set lidí.
Barcelonští gayové a lesby plánují přivítat papeže Benedikta XVI. na jeho víkendové návštěvě země velkým hromadným polibkem přímo před místní katedrálou.
Organizátoři přizvali na akci homosexuální páry z celého Španělska. Svou účast prozatím potvrdilo na sociální síti Facebook na devět set lidí a dalších šest set ji zvažuje. Všichni se mají sejít v neděli před devátou hodinou a začít s líbáním v okamžiku začátku papežova projevu.
„Žádné transparenty, žádné vlajky, žádný křik a žádné slogany. Povoleno je jen líbání,“ píší organizátoři na facebookových stránkách. „Když se Benedikt XVI. objeví před námi, začneme se líbat, muž s mužem a žena s ženou,“ potvrdila jedna z organizátorek akce Marylene Caroleová španělské agentuře EFE.
Dvouminutový polibek bude odstartován hlasitým písknutím. „Až skončíme, půjdeme si po svých, jako by se nic nestalo,“ popsala plánovaný průběh akce Caroleová.
Plánovaná akce pobouřila některé španělské katolické organizace, a její stránka byla ze sociální sítě dokonce na nějakou dobu odstraněna.
„Je zvláštní, že takový vznešený akt jako je polibek může být v jednadvacátém století považován za revoluční,“ řekla Caroleová. „Tohle je bitva za sexuální a emocionální práva založená na vášni, a ne na násilí,“ dodala.
Podle mluvčí sociální sítě Facebook byla stránka odstraněna kvůli použití označení queer, které je někdy považováno za hanlivé. „Ale když jsme zjistili, že termín je používán při odkazování uživatelů na sebe sama, což je jediný případ, kdy osočování určitých skupin povolujeme, byla stránka akce znovu zpřístupněna,“ prohlásila mluvčí doslova.
Papež navštíví Španělsko v době, kdy tradičně katolická země zažívá plošnou sekularizaci. Od náboženství se odvracejí zejména mladí Španělé. Pouze sedm procent mladých od dvaceti do čtyřiadvaceti let se označuje za praktikující katolíky, jednapadesát se považuje za nepraktikující.
V minulém roce se navíc poprvé ve španělské historii odehrálo více civilních než křesťanských svateb. Španělský premiér José Luis Rodríguez Zapatero, který se sám hlásí k agnosticismu, se dostal do sporu s církví již několikrát v otázkách rozvodů, potratů anebo postoje ke kněžím, kteří za Francova režimu udávali republikánské disidenty.
Další informace:
The Guardian Spain's gays and lesbians to stage 'kiss-in' during pope's visit