Němcová vyhlásila na začátek listopadu stav legislativní nouze
ČTKNa žádost vlády premiéra Nečase dnes vyhlásila Miroslava Němcová stav legislativní nouze. ČSSD zvažuje, že se obrátí v této věci na Ústavní soud.
Předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová (ODS) dnes vyhlásila stav legislativní nouze na dobu od 1. do 15. listopadu. Současně rozhodla, že během této doby by Sněmovna měla projednat čtyři novely, které mají zajistit úspory v rozpočtu pro příští rok. Jde například o zdanění výnosů ze stavebního spoření nebo o balíček úsporných opatření v sociální oblasti. O vyhlášení legislativní nouze požádala v úterý vláda premiéra Petra Nečase (ODS). Sociální demokraté nevylučují, že se budou bránit ústavní stížností.
Součástí dnešního rozhodnutí Němcové je přidělení novel jednotlivým výborům. Ty musejí předlohy projednat do úterý 12:00. Nečas již předtím uvedl, že druhé čtení by se mohlo konat už v úterý a třetí pak v pátek. Sněmovna ale bude muset před projednáváním novel znovu posoudit, zda legislativní nouze stále trvá, a potvrdit to hlasováním.
Stav legislativní nouze by vláda měla pro schvalování zákonů používat jen v mimořádných situacích, kdy jsou ohrožena lidská práva nebo hrozí státu velké bezpečnostní či hospodářské škody.
Novely, které by se měly během legislativní nouze projednat, úzce souvisejí se státním rozpočtem. Mají zajistit taková úsporná opatření, aby schodek rozpočtu v příštím roce byl 135 miliard korun. Vláda původně novely předložila Sněmovně tak, aby mohly být schváleny v prvním čtení. Opozice ale takový postup vetovala a postavila se i proti zkrácení lhůt na projednání pod 30 dní. Vláda se proto ještě v úterý sešla a požádala šéfku Sněmovny o vyhlášení legislativní nouze. Během té je totiž možné schválit návrhy mnohem rychleji.
Původní novely musela vláda nejprve ze Sněmovny stáhnout, protože zákon neumožňuje projednat ve stavu legislativní nouze již rozjednané tisky. Dnes je předložila do Sněmovny znovu.
Proti takovému postupu se ohradila opozice. Úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka prohlásil, že vláda zneužívá tohoto institutu, protože nebyla schopna návrhy předložit včas, aby se do konce roku stihly schválit. Naopak premiér to odůvodňoval tím, že státu by skutečně bez schválení těchto novel hrozily od začátku roku 2011 velké hospodářské škody.
Vláda předložila novelu zákona o daních z příjmů, která mimo jiné zdaňuje plat prezidenta a ruší daňové osvobození některých energetických zdrojů jako jsou malé vodní elektrárny nebo fotovoltaické elektrárny. Zákon také snižuje slevu na dani o stokorunu měsíčně. Jde o opatření platné jen pro příští rok, které má pomoci získat peníze na nápravu povodňových škod.
V sociální oblasti chce vláda omezit vyplácení porodného jen na rodiny s příjmy do 2,4násobku životního minima. Počítá také se změnami ve vyplácení rodičovské, se zrušením sociálního příplatku či snížením příspěvku na péči v prvním stupni z 2000 na 800 korun. Dále chce zdanit příjmy ze stavebního spoření a snížit příspěvky politickým stranám o pět procent.
„My samozřejmě zvažujeme všechny možnosti, možná i ústavní stížnost na postup vlády, kdy podle našeho názoru není oprávnění vyhlášení stavu legislativní nouze," řekl dnes ČTK místopředseda klubu ČSSD Jeroným Tejc. Domnívá se také, že v kombinaci například se zpětným zdaněním státní podpory stavebního spoření, které Tejc rovněž označuje za protiústavní, by mohl Ústavní soud postup vlády úspěšně napadnout.