Půlnočního běžce Zdeňka Zapletala připomínají ve Zlíně
Martin MalenovskýNakladatelství Kniha Zlín chystá reprezentativní výbor próz Zdeňka Zapletala. Ačkoliv byl Zapletalův klíčový román Půlnoční běžci označen kdysi za generační výpověď a stal se z něj bestseller, postupně se na něj i na autora spíše zapomínalo.
O spisovateli Zdeňku Zapletalovi (*1951) jsme toho v posledních letech mnoho neslyšeli. Autor, který získal věhlas především generačním románem Půlnoční běžci (1986), přišel v roce 2000 s jeho volným pokračováním nazvaným Půlnoční pěšci. Tři roky nato vydal ještě útlou knížečku Deník psaný lajdákem, ale od té doby se literárně odmlčel. Ne zcela zřejmé jsou osudy knihy Popík, jejíž vydání avizovalo brněnské nakladatelství Petrov na rok 2005. Dosud se tak z neznámých důvodů nestalo.
Aktuálně se Zapletalovu tvorbu rozhodlo připomenout nakladatelství Kniha Zlín, které v září tohoto roku vydalo titul úctyhodného rozsahu osmi set stran pojmenovaný Best of vol. I. Název naznačuje, že se ve Zlíně odhodlali k odvážnému nakladatelskému činu, totiž vydání několikasvazkového reprezentativního výboru Zapletalova prozaického díla.
Spojení jména Zdeňka Zapletala se zlínským nakladatelstvím můžeme označit za symptomatické, neboť právě s daným regionem je autor neodmyslitelně spjat, a to jak svým životem, tak i tvorbou, ve které často figurují právě zlínské a holešovské reálie.
Do aktuálně vydaného titulu, který se snaží dle slov anotace poskytnout „odpověď těm, kdo se ptají, co se to s nimi za posledních zhruba třicet let v naší společnosti vlastně stalo“, byly zařazeny následující Zapletalovy práce: Sen na konci rána (1988), Kobova garáž (1992) a Andělé a démoni (1996).
Dle vyjádření majitele nakladatelství Marka Turni pro Deník Referendum by se měl další svazek objevit v roce 2011 a jeho součástí bude pravděpodobně také jeden nový text. Záměrem Knihy Zlín je postupně vydat celé Zapletalovo dílo.