Ocenění Umělec má cenu získal Václav Stratil
Johana LomováLetošní cenu za výtvarný počin roku, kterou udělují mladí umělci za výtvarný počin roku tvůrci nad pětatřicet let, získal tvůrce mnoha tváří.
Na konci října byla popáté udělena cena mladých umělců s názvem Umělec má cenu. Letos ji předala jako čestnou štafetu dvojice fotografů a loňských laureátů, Lukáš Jasanský a Martin Polák, konceptuálnímu malíři a performerovi Václavu Stratilovi. Ten se tak zařadil po bok Adrieny Šimotové, Jiřího Kovandy a Vladimíra Skrepla, kteří tuto cenu získali v minulých letech.
Předávaná cena je založena na opačném principu, než jaký je v českém prostředí obvyklý. Oceňováni jsou zástupci starší generace na základě širšího referenda mezi mladými členy výtvarné komunity. Více než o soutěž se proto jedná o vyjádření sounáležitosti, která překračuje koridory generačních přístupů a upozorňuje na tvůrce, kteří oslovují mladou generaci a jsou pro ni inspirativní.
Letošní laureát, Václav Stratil (1950 v Olomouci) vede ateliér intermediální tvorby na brněnské FaVU. Malíř Viktor Pivovarov ho během slavnostního večera označil za básníka performance, za kyberperformera a charakterizoval ho jako člověka, jehož přítomnost kdekoliv vytvoří kolem jeho osoby kontext uměleckého díla.
Pravděpodobně nejznámější výtvarnou prací tohoto expresivního malíře, minimalistického kreslíře a invenčního konceptualisty je cyklus Řeholní pacient ze začátku devadesátých let, série vlastních, výrazně stylizovaných portrétů, kterou nafotil ve veřejných fotoateliérech.
Během slavnostního večera v bývalé budově ÚLUV na Národní třídě obdrželi ceny za nejlepší výstavy roku rovněž další tvůrci. Mladou generaci nečekaně oslovila velká výstava Roky ve dnech (GHMP), na které Marie Klimešová představila české umění z let 1945—1957.
Další ocenění za výstavy žijících umělců získali Jan Merta (Wannieck Gallery v Brně), Viktor Pivovarov (Moravská galerie v Brně) a Krištof Kintera (Galerie Jiří Švestka), které tvoří výběr navržených „best of“ loňské výstavní sezóny.
Na české scéně vznikají zajímavé projekty, na něž se mnohdy kvůli kultu mladého umění zapomíná. Ocenění pojmenované Umělec má cenu tak tvoří už pět let důležitý protipól řadě cen pro mladé výtvarníky do pětatřiceti, třiatřiceti či třiceti let (Cena Jindřicha Chalupeckého, Cena NG 333, Cena kritiky za mladou malbu a další).
K pozitivní vlastnosti ceny patří také to, že si její organizátoři (Dominik Lang, Martin Mazanec a Andrea Demeková) záměrně drží distanci od institucionálního ukotvení. Akce tak zůstává zcela nezávislou iniciativou, která s sebou nese živou atmosféru a mírnou nadsázkou vyvažuje často až příliš ambiciózní soutěže a vyhlašování cen pro mladou generaci.
Umělec má cenu / Cena od Lukáše Jasanského a Martina Poláka, www.laureat.cz.