Odhalení sochy Tomáše Masaryka před budovou Slovenského národního muzea se odehraje bez účasti čelních politiků. Podle Petra Pitharta je to škoda, neboť by to byla dobrá příležitost k úvahám nad slovenskými dějinami.
Před budovou Slovenského národního muzea v Bratislavě bude dnes u příležitosti 92. výročí vzniku Československa odhalena socha prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Přední politici z Česka i Slovenska se akce nezúčastní. Proti Masarykově soše chtějí demonstrovat nacionalisté.
Ze slavnostní ceremonie se omluvil český prezident Václav Klaus. Nezúčastní se jí ani jeho slovenský protějšek Ivan Gašparovič, který má na programu rozloučení s norským králem Haraldem V. Chybět budou také český premiér Petr Nečas a jeho slovenská kolegyně Iveta Radičová.
Podle místopředsedy Senátu Parlamentu České republiky Petra Pitharta je škoda, že se politici této akce nezúčastnili: „Připouštím, že to chce na Slovensku určitou odvahu, na druhou stranu jsem přesvědčen, že Tomáš Garrigue Masaryk za tu odvahu stojí. Kdyby k odhalení pomníku přišli, mohli rozjímat nad tím, jaký by byl osud slovenského národa, kdyby se Masaryk v USA nedohodl s americkými Slováky na tom, že do projektu samostatného státu zahrne kromě českých zemí i Slovensko,“ uvažuje Pithart.
U absentující české reprezentace Petr Pithart předpokládá, že se dohodli se svými slovenskými partnery a o své neúčasti se rozhodli až teprve tehdy, když zjistili, že se slovenská strana neúčastní: „Ono by to nepůsobilo dobře, kdyby tam byli pouze zástupci českého státu, vypadalo by to, jako že si tam toho Masaryka Češi postavili sami. Projevená úcta měla být společná, v tom byl ten vtip,“ uzavřel Petr Pithart pro Deník Referendum.