Do Jihlavy přijeli významní filmaři
Ivo BystřičanI letos se Mezinárodnímu festivalu dokumentárních filmů Jihlava podařilo zajistit osobní přítomnost významných postav světového filmu. Mezi hosty lze narazit i na rakouského filmaře Michaela Glawoggera či maďarského filmaře Andráse Szirtese.
Vedle Letní filmové školy v Uherském Hradišti je Mezinárodní festival dokumentárních filmů Jihlava vyhlášený značným počtem osobně přítomných tvůrců, kteří na festival doprovázejí své filmy. Snad největším dosavadním tahákem byla loňská návštěva legendárního amerického dokumentaristy a průkopníka direct cinema Fredericka Wisemana.
Letošní ročník do Jihlavy přilákal významného rakouského filmaře Michaela Glawoggera, autora snímku Dělníkova smrt, který se dočkal i tuzemské distribuce. Glawogger je hostem letošní Industry sekce festivalu, kde vede autorský seminář.
Z Maďarska přijeli do Jihlavy dva režiséři. Klíčové postavě maďarského filmového undergroundu Andrásovi Szirtesovi je zde letos věnován obsáhlý retrospektivní blok „Maďarský Jonas Mekas“, s sebou do Jihlavy přivezl i funkční klikovou kameru z přelomu století. Gyula Nemes, držitel ceny pro nejlepší dokumentární snímek z MFF Karlovy Vary za film Lost World, představí v Jihlavě ve světové premiéře uváděný snímek o nikdy nenatočených maďarských filmech Negativní dějiny maďarského filmu.
Inspirativní může být i setkání s rumunskými režiséry, jejichž filmy ukazují, že z Rumunska se pomalu a jistě stává země se silnou, formálně výraznou a obsahově kriticky vyhraněnou kinematografií, v případě dokumentární tvorby zvláště. Obsáhlý blok rumunských dokumentů na Jihlavě osobně doprovázejí tři tvůrci. Alexandru Solomon je režisérem soutěžního snímku Kapitalismus — naše vylepšená receptura, ironické glosy toho, kam mladý rumunský kapitalismus došel za dvacet let. Ana Vladová a Adrian Voicu jsou režiséry snímku Metrobranding — rumunské předměty touhy, vybraného letos do soutěže Mezi moři a současně do Doc Alliance Selection.
Dalším podstatným hostem je Ichiro Sueoka, významný představitel současného japonského experimentálního filmu, proslul svými found-footage pracemi; festival mu věnoval retrospektivu v rámci sekce Fascinace.
Samozřejmostí je i osobní účast českých tvůrců. Erika Hníková uvádí v Jihlavě svůj nový snímek Nesvatbov, který je rovněž zařazen ve světové premiéře do sekce Česká radost. Vít Klusák a Filip Remunda doprovázejí svůj soutěžní snímek Český mír. Vít Klusák potom svůj nový projekt Vše pro dobro světa a Nošovic!, jenž má v Jihlavě světovou premiéru.
Martin Ryšavý, držitel Ceny Pavla Kouteckého, v soutěžní sekci Česká radost uvede další filmovou výpravu do dálněvýchodního Ruska Medvědí ostrovy. Přítomen je i Jan Šikl. Autor úspěšného cyklu Soukromé století převzal po zesnulém Pavlu Kouteckém jeho časosběrný projekt Evoluce 4 z revoluce a v Jihlavě uvede jednu jeho část, věnovanou Michaelu Kocábovi.