Senát: vítězové a poražení
Hana HolcnerováVýsledek senátních voleb je v mnoha ohledech pozitivní. Nelze ho ovšem přecenit a je třeba ho podrobněji analyzovat. Začněme malým shrnutím.
Sobotním druhým kolem senátních voleb skončil volební maraton roku 2010. Pokud na něho budeme nahlížet z hlediska výher či proher pravice a levice, skončil vyváženě. Pravicovou Poslaneckou sněmovnu bude nejméně dva roky doplňovat Senát se sociálnědemokratickou většinou. Na komunální úrovni se nezpochybnitelným vítězem staly občanské koalice, které mnohde bohužel vyklízejí pozice starým mazákům z ODS a ČSSD.
Dvanáct nových senátorů za sociální demokracii je obrovským úspěchem, obzvláště v situaci, kdy je třeba čelit ambicím Nečasovy vlády udělat chudáka z každého, kdo se o sebe z nejrůznějších důvodů nemůže či nedokáže dostatečně postarat. Senát se po sobotě stává místem, kde je možno bránit nejhoršímu, kde je možno předkládat alternativní návrhy zákonů. A volební výsledek také přinutí vládu více vyjednávat o reformách s opozicí.
Petr Nečas si myslí, že výsledek senátních voleb zkomplikuje legislativní proces. Vidím to přesně naopak. Zpřesní ho a zkvalitní. A zabrání bezohledné zlovůli. Bohuslav Sobotka to řekl jasně: „Jde nám o to, aby reformy byly spravedlivé, vyvážené a sociálně únosné. Pokud budou nespravedlivé, chybné, přenášející břemeno na ty nejslabší, tak se proti tomu ČSSD v Senátu postaví."