Zlínská lekce demokracie
Patrik NovotnýNa zlínské radnici vládla několik volebních období velká koalice ČSSD s ODS spolu s lidovci. Víkendové volby situaci konečně radikálně změnily. Obě velké strany skončí v opozici.
Takové zemětřesení jako ve Zlíně nezažije žádná z radnic krajských měst v České republice. ODS i ČSSD skončí v opozici. Ještě před volebním víkendem by tomu věřil málokdo.
Co je na zlínských volbách nejpodstatnější a nejpoučnější? Ve městě končí vláda politiků. Naštvaní lidé to vzali do svých rukou. Ti, co šli do voleb jako kandidáti, i ti, kteří je volili.
Rozzlobení muži a ženy
Ještě loni by řadu lidí, kteří teď usednou v zastupitelstvu, ani nenapadlo, že se někdy pustí do politiky. Na vítězné společné kandidátce Starostů a nezávislých s TOP 09 nebyl kromě Vladimíra Daťky (primátor města v letech 1994-1998) nikdo, kdo by měl nějaké zkušenosti s politikou.
„Už jsme se prostě nemohli dál dívat na to, co se ve městě děje,“ říká advokát Aleš Dufek, dvojka na kandidátce Starostů a TOP 09.
Chirurga Miroslava Adámka, který bude s největší pravděpodobností novým zlínským primátorem, snad i trochu mrzí, že bude muset odložit skalpel. I když, kdo ví. Třeba se mu bude hodit, vždyť před volbami tvrdil, že město potřebuje radikální řez.
Kandidáti Starostů a TOP 09 měli 23 % hlasů. Takový zisk se dal vcelku očekávat. Co ale nečekal snad nikdo, byl propad tradičních velkých stran.
Skutečnou štikou komunálních voleb ve Zlíně se stalo sdružení Za morální obnovu radnice (zkratka M.O.R.). To dali letos dohromady lidé, kteří byli předtím aktivní v Unii místních částí. „Několik let jsme chodili za radními se svými problémy. Neúspěšně. Nakonec nám řekli, že když chceme prosadit své představy, máme jít do voleb. Tak jsme to udělali,“ shrnuje jednička kandidátky Eva Štauderová.
Sdružení Za morální očistu radnice udeřilo na Zlíňany svou kampaní jako blesk z čistého nebe. Když se v srpnu ve městě objevily billboardy s velkým nápisem „M.O.R. na radnici“, nikdo netušil, o co jde. Chvíle napětí a až po nějaké době tiskovka, na které nové sdružení odhalilo své karty. Přesně jako z učebnic marketingu.
A neotřelá kampaň pokračovala. V ulicích i na internetu. Večerními projekcemi na budovách a veřejných prostranstvích, nápaditými happeningy. Desítky příznivců v kombinézách s názvem sdružení na zádech a s protichemickými rouškami přes obličej se vydaly se smetáky, kbelíky a hadry k budově radnice a začali čistit vstupní portál v duchu hesla „vyčistíme radnici“. Když práci dokončili, vytvořili na dlažbě před radnicí z vlastních těl nápis „MOR“.
Dalším zábavným kouskem byl billboard parodující reklamy na prací prášky s heslem „Vyperme špínu z radnice!“ Ale tentokrát už narazili…
„Billboardů jsme neměli tolik jako ostatní zámožné strany, ale dali jsme si záležet na výběru jejich umístění. Zvolili jsme tedy například místo u sportovní haly, zimního stadionu nebo na Velkém kině. Výlep měl trvat během celého října. Do tří dnů však byly naše pračkové billboardy z těchto míst pryč. Začali jsme se tedy ptát, proč jsme zmizeli. Vše probíhá asi tak, že jeden nejmenovaný zlínský radní zavolá reklamní agentuře a nařídí okamžité odstranění plakátů. Agentuře je zároveň sděleno, že v opačném případě budou všechny nájmy ploch na místech vlastněných přímo či nepřímo městem vypovězeny,“ popisuje zkušenost sdružení M.O.R. dvojka kandidátky Pavel Jungmann.
Nátlak ale nezabral. Výsledek nového sdružení mnohým vyrazil dech. M.O.R. nejenže bude na radnici, ale dokonce i v radě města. Se skoro šestnácti procenty hlasů se stal druhou nejsilnější stranou.
Pýcha předchází pád
A dostáváme se ke třetí příčce ve zlínských volbách. ČSSD získala necelých patnáct procent hlasů a sedm zastupitelů, stejně jako M.O.R. Na Moravu je to docela málo. Ostatně po třech volebních obdobích koalic ČSSD s ODS už Zlíňané sociální demokracii neberou jako alternativu vůči pravici. Ať dáte hlas komukoliv z nich, stejně budou vládnout spolu, řekli si nejspíš.
A je tu ještě jeden aspekt, kvůli kterému nemá ČSSD ve Zlíně dobré jméno.
Starostové a TOP 09 už před volbami prohlásili, že sice jednání se sociální demokracií úplně nezavrhují, ale rozhodně odmítají spolupracovat s dosavadním náměstkem primátorky Martinem Janečkou. Tento podnikatel a prezident zlínského hokejového klubu je pro ně symbolem prorůstání politiky s byznysem a netransparentních rozhodnutí radnice. Například v souvislosti s privatizací Vodáren a kanalizací. Jako špatný vtip v této souvislosti zněl předvolební slogan zlínské ČSSD „zastavíme nehorázný růst cen vody.“
Martin Janečka je velmi schopný zákulisní vyjednavač a zlé jazyky tvrdí, že to ve skutečnosti byl on a ne primátorka, kdo vládl na zlínské radnici. Právě on je také tím nejmenovaným radním, který stál za stažením billboardů sdružení M.O.R.
Zlín byl vždycky baštou ODS. V roce 2006 tu získala v komunálních volbách 38 %. A letos? Totální propadák — 13 %, tedy třikrát méně. Co se to se zlínskými voliči stalo? Možná tu platí totéž, co v případě ČSSD. Možná voliče odradila dlouholetá spolupráce a úzké provázání se sociálními demokraty. A možná v tom bylo i nové Kongresové centrum architektky Evy Jiřičné. Projekt, jehož realizaci prosadila primátorka za ODS Irena Ondrová, je mnoha lidem ve Zlíně trnem v oku.
Podle kritiků byla stavba příliš drahá a město bude kromě koncertů filharmoniků pro budovu těžko hledat využití. Jiní zase upozorňují, že na stavbu za stovky milionů, která výrazně změnila podobu centra města, nebyla vyhlášena architektonická soutěž.
A jak napsal zlínský týdeník Sedmička, právě tyto komunální volby se mohly díky Kongresovému centru stát jakýmsi referendem o primátorce Ireně Ondrové, jejíž jméno je se stavbou spojené.
Zklamaná primátorka se v neděli vzdala svého mandátu v zastupitelstvu. Její ODS i sociální demokraty teď nejspíše čeká čtyřletá očistná kůra v opozici, kde budou společně s komunisty, kteří získali něco přes sedm procent hlasů a tři zastupitele.
Stejný počet zastupitelů mají i lidovci. Ti ovšem budou v nové koalici, stejně jako byli snad ve všech předešlých. Z menších stran budou v zastupitelstvu ještě dva zástupci Zlínského hnutí nezávislých a Věcí veřejných. Obě tyto strany také získají místo v koaliční radě města.
Červnová předehra
Uspořádání, které je teď ve Zlíně, se začalo rýsovat už v červnu. Šest politických uskupení (Starostové a nezávislí, Strana zelených, Unie městských částí, Strana práv občanů-Zemanovci, TOP 09 a Zlínské hnutí nezávislých) tehdy podepsalo prohlášení Zlínská výzva. Cílem bylo rozbít velkou koalici ODS a ČSSD.
Ostatně tyto menší strany a sdružení začaly spolupracovat už několik měsíců předtím, když Starostové rozjeli vydávání měsíčníku Náš domov Zlín a dali v něm prostor i dalším stranám pozdější Zlínské výzvy. „Chtěli jsme tak vytvořit protiváhu oficiálnímu radničnímu magazínu, který byl hlásnou troubou koaličních radních a absolutně nedával prostor jiným názorům,“ poznamenal Aleš Dufek z hnutí Starostové a nezávislí.
Zaslouží si uznání, že se vítězové Zlínské výzvy drželi i po nečekaném volebním úspěchu. V nové koalici tak budou všichni, kromě zelených a Zemanovců, kteří se do zastupitelstva nedostali. A navíc Věci veřejné.
Přitom ještě v sobotu po zveřejnění výsledků voleb se vítězní Starostové s TOP 09 obávali náročného vyjednávání. Ale šlo to snadno. V neděli večer už vyhlašovali novou koalici. Překvapivě i s lidovci, kteří jediní v městské radě zůstávají. Díky tomu ale toto uskupení pěti volebních stran bude mít v zastupitelstvu pohodlnou většinu 25 z 41 hlasů.
Přijde teď ten radikální chirurgický řez, který si Zlíňané zvolili? A jak bude vypadat?