Mezinárodní energetická agentura kritizuje Českou republiku
Jiří GuthMezinárodní energetická agentura si všimla vážných nedostatků v návrhu Státní energetické koncepce. Povzbuzuje Českou republiku k větším energetickým úsporám a snižování emisí skleníkových plynů.
Mezinárodní energetická agentura (IEA) vydává postupně přehledy energetických politik svých členských států. Ve čtvrtek 7. září tak došlo i na Českou republiku. Čerstvě vydaná publikace zahrnuje i několik doporučení, která v průvodní tiskové zprávě přetlumočil výkonný ředitel IEA Nobuo Tanaka.
Vedle existujícího důrazu na energetickou bezpečnost postrádá důraz na energetickou efektivitu. V další práci na Státní energetické koncepci je podle agentury potřeba více zohledňovat právě energetickou účinnost a také vlivy navrhovaných opatření na životní prostředí a udržitelnost.
IEA považuje za nejvýznamnější potenciál úspor v dopravě a ve výstavbě, včetně zateplování domů. N. Tanaka diplomaticky poznamenal: „V návrhu Státní energetické koncepce je málo provázaná energetická bezpečnost s politikou ochrany klimatu. Česká vláda má jedinečnou příležitost to zlepšit.“
V České republice jsou druhé největší měrné emise oxidu uhličitého na jednotku hrubého domácího produktu po Austrálii. Agentura sdružuje osmadvacet průmyslově vyspělých států, členů OECD.
Mezinárodní energetická agentura povzbuzuje vládu ČR k dalším opatřením proti emisím skleníkových plynů. Na strategické úrovni by měly být do národních dokumentů více promítnuty aktualizované politické koncepce Evropské unie a její dlouhodobé cíle v energetice a ochraně klimatu.
Návrh koncepce klade důraz na využívání domácích zdrojů, tj. především uhlí, ale nedostatečně se věnuje hospodářským a společenským souvislostem. Mělo by se variantně zvažovat i větší využití nízkouhlíkových paliv, například zemního plynu.
Pokud by mělo mít uhlí tak velkou roli, agentura doporučuje, aby se v České republice věnovala mnohem větší pozornost výzkumu a vývoji tzv. čistých uhelných technologií.
České občanské iniciativy, které se věnují energetickým otázkám, zprávu uvítaly. Martin Sedlák z Hnutí Duha řekl: „Zpráva by měla ministrům sloužit jako budíček. Vysoká energetická náročnost patří mezi vážné problémy české ekonomiky a nestačí, když o ní ministři mluví. Musí také něco dělat.“
K postřehu ve zprávě IEA, že základem energetické politiky České republiky je energetická bezpečnost, dodal pro Deník Referendum Karel Srdečný z poradenské společnosti EkoWATT: „Energetická bezpečnost stojí na několika pilířích. Možná nejdůležitějším z nich jsou úspory energie. Pokud jsou budovy důkladně izolované, potřebují jen málo energie a v mimořádné situaci přežijí relativně dobře i úplný výpadek dodávky energií.“
Zpráva Mezinárodní energetické agentury se zmiňuje i o významu energetické infrastruktury. Karel Srdečný s tím souhlasí a opět s důrazem na energetickou bezpečnost připomíná: „Další nezbytnou součástí je zajištění energetických toků, fungování sítí. Elektrorozvodná síť u nás není na zapojování mnoha drobných zdrojů dobře připravena.“